Юного Глядача театр

Київський академічний театр юного глядача на Липках був заснований 1924 року Олександром Соломарським та Іриною Дєєвою. Перша прем’єра - «Мауглі» за Р. Кіплінгом - відбулася 8 листопада. З театром співпрацювали найвидатніші майстри українського мистецтва - А. Бучма, В. Татлін, А.Лундін, В.Вільнер, К. Кошевський, Б.Вершилов, М. Фореггер, В.Меллер, навіть К.Станіславський, який брав участь у постановці «Синього птаха» М.Метерлінка.

Поставлені в період з 1924 по 1941 роки, такі вистави, як «Мауглі» Р.Кіплінга, «Соловей» Г.-Х.Андерсена, «Хо» Я.Мамонтова, «Платон Кречет» О.Корнійчука, «Ревізор» та «Одруження» М.Гоголя, «Сорочинський ярмарок» за М.Гоголем, «Юність Тараса» В.Суходольського, «Шахерезада» Д.Огнева, «Дон Кіхот» М.Сервантеса, «Недоросток» Д.Фонвізіна, «Сава Чалий» І.Карпенка-Карого, «Вільгельм Телль» Ф.Шіллера, «Шевченківський ранок» В.Чаговця, «Міщанин у дворянстві» та «Витівки Скапена» Ж.-Б.Мольєра, «Синій птах» М.Метерлінка, «Горбоконик» П.Єршова, «Дохідне місце» О.Островського, «Дитинство» та «Міщани» М.Горького й інші, стали гордістю й окрасою Київського ТЮГу; вони продемонстрували жанрове розмаїття репертуару і новаторство пошуків, завоювань та звершень, заклали традиції акторського та режисерського мистецтва даного колективу, які гідно розвиватимуть і помножуватимуть талановиті представники Київського театру юного глядача у своїй подальші творчій діяльності.

У повоєнний період такі режисери, як В.Довбищенко, О.Соломарський, а далі О.Барсегян, Д.Чайковський, В.Пацунов, В.Судьїн, М.Мерзлікін, В.Бугайов, художник М.Френкель крок за кроком вивели театр на найвищий ступінь удосконалення професіоналізму, що було позначено новаторськими та експериментальними пошуками, знахідками і відкриттями.

У різні роки театр носив ім’я: І. Франка, М. Горького, Ленінського комсомолу. За виставу «Молода гвардія» в 1966 році театр було нагороджено всесоюзною премією Ленінського комсомолу і вручено золоту медаль Лауреата № 002. У 1974 році - орденом Трудового Червоного Прапора. Театр широко гастролював по республіках Радянського Союзу та за кордоном.

З 1954 року театр юного глядача розташувався в історичному місці Києва - в районі Липок на Печерську. Приміщення театру на Липках сучасне і зручне, з двома сценами та глядацькими залами на 408 та на 80 місць. У 2004 році театру було присвоєно статус Академічного.

З 1991 року художній керівник театру - Віктор Гирич.

Особливість Театру на Липках в тому, що він задовольняє мистецькі запити трьох категорій глядачів - малюків, молоді і старшого покоління.

Зараз репертуар театру нараховує понад 30 вистав, що репрезентують найдобірнішу класичну та сучасну літературу: В. Шекспір, Ж-Б. Мольєр, П-О. Бомарше, А. Чехов, В. Набоков, І. Франко, О. Олесь, М. Гоголь, М. Твен, Е. Гофман, брати Грім, А. Ліндгрен, І. та Я. Златопольські, О.Генрі, Леся Українка, Лопе де Вега - це неповний перелік імен на сьогоднішній афіші Театру на Липках. В 1993 році вистава "Коломбіна, П'єро, Арлекін", в 1999 році - "Пригоди Тома Сойєра", а в 2001 році - "Лис Микита" отримали театральну премію "Київську Пектораль", як кращі вистави для дітей, а в 2002 році вистава "Вовки та..." була відмічена цією ж премією за кращий режисерський дебют. В 2004 році вистава "Серце П'єро" перемогла на VІ Московському міжнародному телевізійно-театральному фестивалі в номінації "За високу сценічну культуру". У 2007 році Київський академічний театр юного глядача на Липках брав участь у театральному конкурсі "Від античності до сучасності", що відбувався у рамках міжнародного фестивалю "Боспорські агони" м. Євпаторія і отримав "Спеціальний приз журі" за виставу "Химера".

У 2000 році побачила світ книжка "Театр з аурою сонця" Валентини Заболотної та Володимира Корнійчука, що висвітлює всю історію театру від витоків до сьогодення.

Театр знаходиться за адресою вул.Липська, 15/17.


  Місцевість:  Липки.   Станції метрополітену:  Арсенальна, Майдан Незалежності.


Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва