Щек

Щек – один із трьох легендарних братів, що заснували місто Київ. Ім’я Щек виникло, ймовірно, через намагання давніх киян знайти пояснення назві однієї з київських гір, Щекавиці.

Ломоносов у суперечці з Вольтером із приводу заснування Києва візантійським імператором категорично заявляв: “Грецькі царі аж ніяк нічого не будували на Русі, а побудовано Київ від князів Кия, Щека і Хорева”. Але незабаром і серед захисників Несторової версії виникли великі суперечки. Якщо Кий ще допускався у ролі полянського князя, то стосовно його братів і сестри були серйозні зауваження.

Версію про існування Щека, а точніше – народності, пов’язаної з цим іменем, висловлювали ще вчені середини XIX століття, і підставою для такого висновку прислужилася друга назва гори Щекавиці – Скавіка.

Академік Рибаков вважав, що постаті Щека, Хорива і Либіді мають літературне походження. “І брати, і сестра, – зазначав історик, – придумані, вочевидь, для осмислення назв двох київських гір – Щековиці і Хоревиці та назви річки Либідь" (1966 р.) Проте дослідник Третьяков у 50-ті роки ХХ століття не виключав факту існування середульшого брата: “Назва стародавнього городища – Щековиця – збереглася в народній пам’яті з часів самого Щека, що жив, напевно, у VII або VIII столітті н.е.”, – писав учений. До речі, і академік Н.Я. Марр, прихильник вірменської легенди про Куаре, також підкреслював, що два імені, Щек і Мелтей, означають те саме – “змій” (1922 р.).


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва