Шевченко Тарас Григорович

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
Taras Shevchenko.jpg

(18141861) — український поет, художник і громадський діяч. Вперше відвідав Київ у 20-х роках 19-го століття у почті свого поміщика. Жив у Києві з перервами від літа 1843 року до весни 1847 року, брав активну участь у діяльності Кирило-Мефодіївського братства, після розгрому якого був заарештований (на переправі через Дніпро поблизу сучаного мосту ім. Є. О. Патона), до 1857 перебував на засланні. Серед пам’ятних місць Т. Г. Шевченка у Києві збереглися: будинок в провулку Т. Шевченка № 8-а (колишня вулиця Козиноболотська), де поет мешкав у 1846 — на початку 1847 (тепер тут розміщено Будинок-музей Т. Г. Шевченка), головний корпус Київського університету, де Т. Г. Шевченко 18451847 працював у Археографічній комісії (вул. Володимирська № 60), будинок на вул. Вишгородській № 5 (жив тут у серпні 1859 в родині С. М. Лободи); на всіх згаданих будинках встановлено меморіальні дошки поету. Серед пам’ятних місць, що не збереглися — будинок на Хрещатицькій площі (тепер Майдан Незалежності) між вулицями Михайлівською і Маложитомирською (тепер Тарасової Али вулиця), де Т. Шевченко оселився 1859 у фотографа І. В. Гудовського (знесений 1979), на вул. Ірининській № 10, де поет провів останню ніч у Києві з 12 на 13 серпня 1859 (знесений 1977, на його місці споруджено клуб КДВ УРСР ім. Ф. Дзержинського, на фасаді будинку встановлено меморіальну дошку поетові). Під час перевезення тіла Т. Г. Шевченка з Петербурга до Канева труну було встановлено 67 травня 1861 у церкві Різдва на Поштовій площі (храм зруйновано у 50-і роки 20 століття), потім труну пронесли по Набережному шосе до пароплава, що відправлявся у бік Канева біля Миколаївського мосту. Передбачалося також поховати поета в Києві на горі Щекавиці, на Подолі.

У Києві діє музей Т. Г. Шевченка (бульвар Т. Шевченка № 12), у Шевченківському парку встановлено пам’ятник поетові (1939), в місті існує також кілька його погрудь. Ім’ям поета названо ряд культурних і наукових установ міста.

У різні часи мали та мають ім’я на його честь Блока вулиця, Дніпродзержинська вулиця, Дніпропетровська вулиця, Каменярів вулиця, Красицького вулиця. Кривоноса Максима вулиця, Левітана вулиця. Райдужна вулиця, Сєрова Валентина вулиця, Чорнобильська вулиця, Гулака Миколи провулок, Каменярів провулок, Левітана провулок, Шевченка Тарас бульвар, Шевченка Тарас площа та Шевченка Тарас провулок.

Джерела