Шато-де-Флер

«Шато-де-Флер» («Замок квітів») частина колишнього Царського саду (територія нинішнього стадіону «Динамо»), платний міський парк, який існував з другої половини ХІХ ст. і до громадянської війни.

Царський сад виник у XVIII ст. біля новозбудованого Царського палацу і займав територію нинішніх Міського саду, Хрещатого парку, стадіону «Динамо» та наколишніх схилів. Вздовж краю верхньої тераси тягнулася дорога на Поділ (Петрівська алея «прорила» колись єдиний масив гори лише у 1902-1912 роках). Верхня тераса парку була спланована у регулярному стилі, інша частина - у пейзажному, а у лощині (де тепер стадіон) знаходилося штучне озеро і оранжереї. На схилах між верхньою терасою і лощиною згодом з’явилася «долина троянд». Парк як і палац знаходився у віданні Удільного відомства.

Парк, переданий місту з державної власності, на початку 1850-х років був захаращений, а для його підтримки в міста не було коштів, тому його територію на 12 років передали садівнику Рожновському в безоплатну оренду з умовою піклування про стан саду. У 1856 році Рожновський, який був не в змозі утримувати величезний парк, передав оренду відомому київському садівнику К. Хрістіані. Новий орендар спочатку теж утримував весь парк, але згодом створив акціонерне товариство, передав місту верхню частину парку, а на місці колишнього ставка вирішив створити платний парк з розважальними закладами («кафешантан»).

У травні 1863 року новий парк прийняв перших відвідувачів. Головною окрасою парку були не дерева, а квіти, звідки він і отримав свою назву. Окрім поля для прогулянок, прикрашеного численними клумбами, в парку був «вокзал» (ресторан), літній театр, танцювальний зал і пивний бар. У 1868-1878 роках в парку збудовано стаціонарне приміщення для кафе з танцювальним залом, галереями і балконом.

У Шато-де-Флер 1879 році було засноване Російське драматичне товариство, проходили спектаклі російських і українських труп.

Після 1917 року у парку замість «буржуазного» кафешентану з’явилися спортивні майданчики, а у 1933 році урочисто відкрився комплекс стадіону «Динамо».


Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва