Хрещенню Русі пам’ятник

Сер. ХІХ ст.
Початок ХХ ст. Ліворуч видно кам’яну каплицю.
Сучасний вигляд

Пам’ятник Хрещенню Русі з колоною Магдебурзькому праву – перший пам’ятник, споруджений у Києві. Розташований за адресою Набережне шосе, 8; біля підніжжя Володимирської гірки, в глибокому вибалку неподалік набережної Дніпра, на нижній терасі сходів, які з’єднують Володимирський узвіз з Набережним шосе. Перший у Києві пам’ятник, який називали Хрещатицьким, або пам’ятником Св. Володимиру. Споруджено коштом київського магістрату і заможних городян з нагоди підтвердження Києву царською адміністрацією магдебурзького права. Збудований у 1802–1808 рр. за проектом арх. А. Меленського.

За літописом, на цьому місці у Хрещатицькому джерелі було охрещено синів великого київського князя Володимира. З давніх часів тут існувала криниця з невеличкою дерев’яною каплицею над нею, що належала церкві Різдва Христового. Після спорудження пам’ятника князю Володимиру на терасі Володимирської гірки (1853) цей пам’ятник стали називати нижнім пам’ятником Св. Володимиру, а з часом – пам’ятником Магдебурзькому праву.

З початком великих робіт із впорядкування Набережного шосе, сплануванню Володимирської гірки й Володимирського узвозу в 1840-х рр. пам’ятник довгий час був залишений без нагляду. На гроші, зібрані киянами, у 1862 р. проведено його капітальний ремонт і впорядкування довколишньої території. З липня 1861 до пам’ятника щорічно відбувався урочистий хресний хід від Десятинної церкви на пошану князя Володимира за участю майже всього київського духівництва. 1882–1883 рр. від Володимирського узвозу до пам’ятника збудовано дерев’яні сходи, які замінено 1915 р. на бетонно-гранітні. Реставрація пам’ятника здійснювалася 1935 р. У 1988 р. з нагоди святкування 1000-річчя хрещення Русі пам’ятник відновлено у первісному вигляді (окрім басейну).

Пам’ятник – цегляний монумент у вигляді рустованої у нижній частині колони на чотирипілонному склепінчастому, зміцненому аркбутанами постаменті, має позолочене кулясте завершення у вигляді “держави” з хрестом. Первісно на верхньому русті колони було встановлено корону. Влаштований всередині постаменту восьмигранний басейн з фонтаном наповнювався водою, яка надходила по дерев’яних трубах із резервуара-водозбірника, розташованого вище у горі. У 1862 р., під час ремонту пам’ятника корону розібрано, і колона набула нового гранчастого, кулястого завершення з білого заліза із позолоченим яблуком і хрестом, в постаменті було влаштовано каплицю. У 1867 р. за малюнком худ. Гуцлава старий басейн замінено новим у вигляді чаші, а також вибруковано майданчик навколо пам’ятника і обгороджено терасу. На виступах колони до наших днів збереглися написи: на середньому виступі – “Святому Володимиру просвітителю Росії», на нижньому – «Стараннями київського громадянства за утвердження прав давніх сея столиці всеросійським імператором Олександром І 1802 року вересня 10 дня”. Монумент є рідкісним зразком пам’ятника доби класицизму.

  Місцевість:  Хрещатий яр.   Станції метрополітену:  Поштова Площа.

Джерела

Посилання


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва