Хлібний магазин

Сучасний вигляд

Хлібний магазин – сховище, призначене для зберігання зерна на Подолі в XVIII ст. Збудований в 1760-х рр. архітектором І. Григоровичем-Барським на замовлення магістрату. Розташований на Братської вулиці під кутом до червоної лінії забудови, що характерно для будівель, які збереглись після пожежі 1811 р. У ХІХ ст. будівлю зерносоховища було частково перебудовано, надубудовано 3-й поверх. В середині ХІХ ст. в будівлі знаходилася пересильна в’язниця, в якій декілька днів влітку 1859 року провів Тарас Шевченко, заарештований жандармами під час своєї останньої подорожі по Україні.

Архітектура і об’ємно-просторова структура споруди гранично прості. Представляє собою прямокутним об’єм, витягнутий з півдня на північ, з товстими цегляними стінами і наскрізними проїздами в центрі довгих фасадів, перед якими були влаштовані дерев’яні пандуси для в’їзду підвод із зерном. Всередині знаходилися дерев’яні засіки, куди зсипався зерновий хліб. Широкі пологість стін фасадів прорізали невеликі арочні вікна. По наріжних кутах будівлі розташовувалися лопатки, такі ж лопатки фланкували арочні в’їзди. Стіни вінчав високий антаблемент із розвиненою фризовою частиною. Судячи з креслень, зроблених на поч. ХІХ ст. міським архітектором А. Меленським, споруда монументальною суворістю форм справляла значне враження в довколишній одноповерховій забудові Подолу XVIII ст.

Джерела

  • Крощенко Л. М. Гражданские постройки архитектора Ивана Григоровича-Барского. // Строительство и архитектура. – 1981, №1 – с. 29-30
  • Ернст Ф. Київ. Провідник. – К., 1930 – С. 561-562
  • Хлібний магазин


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва