Футболістам київського Динамо пам’ятник

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
Загальний вигляд

Футболістам київського Динамо пам’ятник – пам’ятник на честь футболістів київської футбольної команди “Динамо”, які загинули в окупованому військами гітлерівської Німеччини Києві. Встановлений в 1971 р. серед зеленого газону поряд з алеєю, що веде до арени стадіону “Динамо”. Автори – скульптор І. Горовий, архітектори В. Богдановський, Н. Масленков. Загальна висота – 4,3 м.

Сюжетною основою пам’ятника послужила легенда про т. зв. Матч Смерті, що відбувся 9 серпня 1942 р. у Києві на стадіоні “Зеніт” на вул. Керосинній (тепер стадіон “Старт”, вул. Шолуденка, 28/4) між командою “Старт” київського хлібозаводу № 4, де працювали колишні гравці “Динамо” та командою “Flakelf” зенітної частини вермахту. Це був дев’ятий матч команди “Старт”, що, як і попередні, закінчився перемогою київських футболістів. Відповідно до вигаданої радянською пропагандою інформації, футболістів одразу після матчу було розстріляно у Бабиному Яру. Насправді спортсменів ув’язнили в Сирецькому концтаборі, де 24 лютого 1943 р. трьох із них (О.Клименка, І. Кузьменка, М. Трусевича) розстріляли як заручників за дії київських підпільників, М. Коротких загинув у ґестапо.

Стела з горельєфним зображенням чотирьох постатей складена з трьох скріплених між собою по вертикалі блоків сірого граніту, на низькому стилобаті з того ж матеріалу. Загальний силует стели – неправильної, але цільної форми, об’єми якої лише біля основи здобувають чітку прямокутну в плані симетричність. Автори відтворили драматичну мить зустрічі спортсменів зі смертю. Висічені у граніті чотири фігури викликають відчуття приреченості й водночас нескореності. Композиційним центром групи постає футболіст, який підтримує товаришів. Саме в цьому образі втілено героїзм і безстрашність людини в мить прощання з життям. Пірамідоподібний характер скульптурної композиції зумовив наростання не тільки руху, а й пластичних мас. Центральна постать більша й вища за інші й надає групі певного руху. В образі спортсмена, який стоїть ліворуч, простежується спадний ритм, уповільнення руху вже підкошеної кулею людини. На окремому гранітному блоці поряд зі стелою викарбувано віршовані рядки:

“За наше сьогодні прекрасне
Вони полягли у двобої,
В віках ваша слава не згасне,
Безстрашні спортсмени-герої.”

Нижче викарбувано присвятний напис, імена авторів й дату відкриття пам’ятного знака.

Джерела

  • Памятники истории и культуры Украинской ССР. Каталог-справочник. – К.: Наукова думка, 1987 – С. 27