Трапезна палата

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
(Перенаправлено з Трапезна Палата)
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
0073.jpg

Колишня монастирська Трапезна палата з церквою Києво-Печерської Лаври.


Перша та друга трапезні палати

Перша кам`яна споруда Трапезної палати з церквою була збудована в монастирі 1108-1110 роках коштом мінського князя Гліба Всеславовича (змагаючись за київський престол, він багато жертував Печерському монастирю, а по смерті - похований в Успенському соборі). Ця споруда була зруйнована замлетрусом 1230 року, а після монгольської навали 1240 року взагалі перестала існувати. Як свідчать археологічні розкопки, ця трапезна знаходилася на південний захід від Успенського собору (законсервовані залишки фундаментів цієї споруди можна побачити у скверу на Соборній площі). В центрі споруди знаходилося чотири опорні стовпи, на які спирався купол церкви, а навколо розташовувалися кухня, комори і обідня зала.

Другу трапезну спорудили на початку XVII ст. на новому місці. Справа в тому, що протягом XIV-XVII ст. сформувалася нова копцепція розташування монастирських споруд наколо головного храму. За цією програмою трапезна повинна була знаходитися на південь від собору, де вона власне і постала. Тоді вона ще була дерев`яною, а у 1686-1694 роках ту цьому ж місці зводиться кам`яна споруда з трапезним храмом в ім`я св.первоверховних апостолів Петра і Павла. Архітектура цієї споруди притаманна тому часу - це прямокутна в плані споруда з вівтарною апсидою на сході, оздоблена у рисах українського бароко.

У 1893 році трапезну розібрали і на її місці спорудили третю за ліком кам`яну споруду.

Третя трапезна палата

У 1895 році будується нова Трапезна палата за проектом архітектора В.Ніколаєва у так званому російсько-візантійському стилі (ця споруда існує і нині). Трапезна плата і церква при ній хоч і складають єдиний комплекс, архітектурно розмежовані. Обідня зала прямокутна у плані з заходу примикає до однокупольного квадратного в плані трапезного храму в ім`я Антонія та Феодосія Печерських. Розписи в церкві виконано в академічній синодальній манері (аналогічно до розписів того часу Успенського собору). Роботи у трапезній палаті завершилися у 1903 році, а в церкві - 1910. Кухня зберіглася як частина кухні старої трапезної, розібраної 1893 року. З 1923 року приміщення використовувалося в музейних та агітаційно-пропагандистських заходах. З часу передачі частини території Лаври монастиреві, церква трапезної використовується для богослужінь.

Біля північної стіни трапезної палати поховано І.Іскру та В.Кочубея, полковників Ф.Фролова та А.Краснощокова, П.Столипіна.


  Місцевість:  Печерськ.   Станції метрополітену:  Арсенальна.

Джерела

  • "27 листівок Києва" Мистецтво, Київ-1999
  • Кілессо С.К. Києво-Печерська Лавра. - К.: Техніка, 2003