Тетеря Павло Іванович

(Перенаправлено з Тетеря Павло)

Роки народження і смерті невідомі, походив зі знатного роду. Гетьман Правобережної України (16631665), орієнтувався на шляхетську Річ Посполиту і виступав проти об'єднання України з Росією. Служив у Переяславському полку писарем (1648—1653) і полковником (1653—1663). Після смерті Богдана Хмельницького підтримував гетьманів Івана Виговського і Юрія Хмельницького, брав участь в укладенні Гадяцького договору (1658) і Слободищенського трактату (1660), за умовами яких Україна поверталася під владу Речі Посполитої.

Після обрання на гетьманську посаду, на відміну від попередників, він відмовився формувати незалежну козацьку політику і в основному підпорядковувався полякам. Разом із ними він захопив Лівобережжя, спонукаючи короля Яна Казимира продовжувати наступ аж до Москви. Коли наступ провалився, Тетеря з поляками повернувся на Правобережжя, щоб придушити виступи проти шляхти, що відбувалися тут.

Прагнучи помститися на землях, які стали колискою повстання 1648 р., поляки повсюдно палили, грабували, мордували. Польський магнат Стефан Чарнецький навіть наказав розкопати могилу Богдана Хмельницького й розкидати його останки.

На вимогу Тетері поляки заарештували й стратили Виговського як його потенційного суперника. Юрія Хмельницького витягли з чернечої келії й кинули до польської в'язниці. Поведінка Тетері та поляків викликала загальну ненависть, внаслідок чого гетьман Правобережної України втратив серед козаків останніх прибічників, зрікся гетьманства і, захопивши гетьманський скарб, втік 1665 року до Польщі.


Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва