Спаса на Берестові церква

Схематичний план, цифрами позначено мурування 1. ХІІ ст, 2. ХІІІ ст., 3. XVII ст., 4. XVIII ст, 5. ХІХ ст.

Пам'ятник архітектури; вперше згадується в літописі 1072 р. Родова усипальниця князів із роду Мономаховичів. В 1157 р. тут було поховано сина Володимира Мономаха - Юрія Долгорукого - засновника Москви (тричі - у 1149-50 рр., 1150 р. та 1155-57 рр. - був великим князем київським).

Від первісної споруди церкви зберігся один перший ярус прямокутного притвору. У 1640-43 рр. на замовлення Петра Могили храм було реставровано у стилі українського бароко і розписано грецькими майстрами. У 1752 р. під час капітального ремонту церква одержала п'ятиголове завершення. У 1813-14 рр. за проектом архітектора А.І. Меленського до неї прибудовано дзвіницю у формах класицизму. В такому виді церква збереглася до наших часів. Значний інтерес становили різьблені і чеканні прикраси престолу, виконані золотих і срібних справ майстром Ф.М. Коробкою.

У 1909-14 рр. під керівництвом архітектора П.П. Покришкіна були проведені археолого-архітектурні дослідження і реставрація стародавніх частин будинку, що збереглися. Дослідження підвалин церкви дали можливість уявити церкву у вигляді трьохнефної шестистовпної однокупольної споруди з притворами - південним, західним і північним. Збереглося характерне для давньоруської будівельної техніки кін. XI - поч. XII ст. мурування стін на товстому шарі цементованого розчину з утопленими рядами цегли. В церкві у 70-х рр. XX ст. виявлений фресковий живопис XI-XII століть.

  Місцевість:  Берестове.   Станції метрополітену:  Арсенальна.

Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва