Софійський собор

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
(Перенаправлено з Софіївський собор)
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
Софійський собор та Софійська площа ввечері
Свята Діва Марія — фреска у центральному апсиді

Собор Святої Софії був побудований 1037 року за тогочасними межами міста великим князем Київської Русі Ярославом Мудрим. Збереглися і крізь віки до нас дійшли 260 кв. метрів мозаїк та 3 тисячі кв. метрів фресок. Навряд чи десь в Європі можна знайти стільки фресок та мозаїк 11 сторіччя, що збереглися в одній церкві. Собор оточують монастирські будівлі 17 століття, виконані в стилі українського барокко.

Інтер`єр

Внутрішнє вбрання собору майже не змінювалось протягом часів його існування. Кожного, хто входить до собору, вражає велич фігури в центральному апсиді — фігури Святої Діви Марії, руки якої підняті в молитві. Мозаїка має 6 метрів в вишину. Її зроблено з кам`яних та скляних пластинок різних кольорів та відтінків — біля 177 відтінків. Мозаїки, що зображують Євхаристію та Отців Церкви, вражають своєю збалансованістю.

Архітектурні форми та розпис собору утворюють єдність. Фрески, ніби вишивка, прикрашають стіни, стовпи, своди; серед вишуканого та яскравого живопису можна побачити зображення Святих та сцени з Євангелія. На відміну від інших зразків візантійського церковного живопису, що збереглися до нашого часу, деякі фрески в соборі відтворюють не біблійні теми, а мирські — серед них портрети сім`ї Ярослава Мудрого (на жаль, деякі з них пошкоджені).

Живопис одинадцятого сторіччя, що прикрашає дзвіницю собору, зображує ігри, організовані в Константинополі Імператором Візантії Константином Порфірогенетом на честь київської княгині Ольги. На фресках зображені міми, жонглери, музиканти, танцюристи, дресирувальники, перегони колесниць.

Більш пізніші фрески собору — 17 — 19 століття — присвячені тільки релігійній тематиці. У 18 столітті з`явився іконостас, а в 19 столітті — чавунні напольні плитки. Цікавими є 300 графіті на стінах Софійського собору, що свідчать про високий рівень писемності Київської Русі 11 століття.

  Станції метрополітену:   Золоті Ворота.

Джерела