Солом’янський район

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку

Солом’янський район Києва створено у 2001 році відповідно до рішення Київської міської ради «Про адміністративно-територіальний устрій м.Києва» на базі раніше існувавших Жовтневого та Залізничного районів (докладніше історичну інформацію про ці райони дивись у відповідних статтях).

Перші згадки про людські поселення та історичні події на території сучасного району датуються Х ст. А вже Іпатіївський літопис згадує про «Шелвове сельцо піб борком», що було одним із пунктів захисту західних підступів до Києва. Саме це Шелвове і є одним із історичних попередників Шулявки, также, як літописна Желань Київської Русі – нинішніх Жулян.

Середина і друга половини ХІХ ст. Ознаменувалася проведенням соціально-економічних і політичних реформ наслідком яких стало перетворення Києва на важливий промисловий центр. Швидкий розвиток промисловості спричинив зростання окраїн. На Шулявці розташувалися заводи Гретера і Криванека, Фільверта і Федіна, Шанса, Веллера, гасові та вугільні склади. Навколо цих підприємств виникло робітниче селище Шулявка.

В 1868 – 1870 роках на території, що входять до сучасного Солом’янського району був збудованих перший залізничний вокзал. На початку ХХ ст. на території теперішнього Солом’янського району проживало 15 тис. населення.

За даними перепису населення м.Києва ХІХ ст. на Солом’янці разом з Протасовим Яром проживало 3910 мешканців. В робітничому селищі Караваєві дачі у 1911 році проживало 5 тис. мешканців.

У 1921 році з утворенням Шулявського району розпочалась сучасна історія району. З того часу у житті району багато що змінилося. На місці одноповерхових робітничих бараків, дач заможніх городян та хатинок городників зросли висотні житлові квартали, школи, дитсадкі, палаци культури, розкинулися парки та бульвари.

Солом’янський район став промисловим серцем Києва. Невеличкі заводи і майстерні перетворилися на могутні підприємства, продукцію яких знають в багатьох куточках світу. «Точелектроприлад», «Київтрактородеталь», ВО ім.С.П.Корольова, КЕВРЗ, завод № 410 ЦА – це тільки початок великого переліку підприємств району (диись докладніше в статтях Жовтнева промзона, КЕВРЗ).

Імена багатьох видатних діячів науки та культури пов’язані з історією району. Тут працювали Д.І.Менделєєв, В.О.Караваєв, Є.О.Патон. У Політехнічному інституті робили перші кроки у науці А.Люлька, Ю.Мікулін, І.Сікорський, Б.Патон, С.Корольов. З історією району тісно повязаний накращий фільм часів і народів «Земля» О.П.Довженко (див. Кіностудія імені Довженка.

Сучасний Солом’янський район м.Києва утворено 1 серпня 2001 року. Загальна площа його складає 40,5 квадратних кілометрів (4,8% території м.Києва). Чисельність наявного населення за даними Всеукраїнського перепису населення станом на 01.01.2004р. складає 297,2 тис.чол. (11,3 % від населення м.Києва).


Джерела