Самойлович Іван Самійлович

Самойлович Іван Самійлович (поч. 1630-х рр. - 1690) - гетьман Лівобережної України (1672-1687).Походив із сім’ї священика Самійла Самойловича з Ходоркова (тепер Попільнянський район Житомирщини). Освіту здобув у Києво-Могилянській колегії.

Службу в козацькому війську розпочав військовим писарем. Згодом був веприцьким сотником Гадяцького полку, сотником Красноколядинським (1665) Чернігівського полку, отримав звання значкового товариша.

Брав участь у повстанні 1668 р. проти московської влади в Україні.Після загибелі гетьмана І.Брюховецького приєднався до наказного гетьмана Д.Многогрішного. У 1668-1669 рр. був наказним полковником та полковником Чернігівським. У 1669-1672 - генеральний суддя. Брав участь у старшинській змові проти гетьмана Д.Многогрішного. На старшинській раді в Козачій Діброві 17 червня 1672 р. обраний гетьманом.

Прагнув об’єднати під своїм регіментом Лівобережну й Правобережну Україну, для чого провадив боротьбу проти правобережного гетьмана П.Дорошенка.Керував козацьким військом під час Чигиринських походів проти турків 1677 і 1678 рр. За правління Самойловича Українська Православна Церква втратила свою незалежність і в 1686 р. була підпорядкована Московському патріархові. Самойлович був прихильником сильної гетьманської влади, яку намагався зробити спадковою. За його правління завдяки масовому переселенню правобережного населення на Лівобережжя поступово відродилося економічне життя Гетьманщини. Авторитарний спосіб правління Самойловича, великі податки на утримання у Гетьманщині московських залог, які важким тягарем лягали на місцеве населення, викликали незадоволення серед козацтва. Старшинська верхівка почала писати московському цареві доноси на гетьмана, звинувачуючи його у зловживанні владою та таємних зносинах з Кримським ханством.

Влітку 1687 р., скориставшись з невдалого спільного українсько-московського походу на Крим, старшина безпідставно звинуватила Самойловича у його провалі та звернулася до царського уряду з проханням усунути гетьмана від влади. 23 липня 1687 р. ставку гетьмана оточили російські війська. На козацькій раді на ріці Коломак Самойловича скинули з гетьманства, заарештували й разом із сином Яковом відправили до Москви, а звідти - до Сибіру. І.Самойлович помер у Тобольську 1690 року.


Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва