Різдва Христового церква

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
Вид на храм з боку поштової станції, фото 2007 року

З трьох ампірних (неокласичних) церков, збудованих А.Меленським на Подолі і зруйнованих у 1930-х роках, церква Різдва Христового (збудована 1810-1814 рр.) мала для українців особливе значення. Саме в цій церкві стояла труна з тілом славетного поета Т.Шевченка 6-8 травня 1861 року, по дорозі до останнього місця спочинку в Каневі.

Коли спускатися на Поділ вигнутим і кривим Володимирським узвозом, поволі відкривається вид на весь Поділ. Церква Різдва Христового, що стояла на розі Володимирського узвозу і Боричевого узвозу, на Поштовій площі, була видимим кінцем дороги на Поділ з Верхнього міста. Її ампірна баня позначала початок Подолу. Незважаючи на дуже обмежену територію, архітектор успішно спроектував ефектну конструкцію гарних пропорцій, яка чудово відповідала своєму оточенню. Однокупольний храм мав ще й дзвіницю над нартексом, головний і бічні входи мали неокласичні портики з чотирьох колон. Всередині був дерев’яний позолочений іконостас.

Христорождественську церкву, відому серед киян як «Шевченківська», було зруйновано 1935 року. Незважаючи на намагання архітектурно-планувального управління міської ради зберегти церкву ік пам’ятку історії та архітектури, остаточний варіант плану реконструкції міста, затверджений у Москві, не передбачав її існування. По-перше, на Поштовій площі, яку збиралися суттєво розширити, планувалося будівництво річкового порту (річковий вокзал з’явився тут лише наприкінці 1950-х). А, по-друге, церква псувала панораму, яка відкривалася з майбутнього центрального майдану, який мав завершуватися величезною фігурою В.Леніна біля верхньої станції фунікулера.

Храм будо відновлено лише 2004 року за проектом архітектора Ю.Г.Лосицького. Освячення відбулося 14 січня 2005 року, через 191 рік після освячення його попередника.


Джерела