Різдва Богородиці церква

Вид на церкву з площі Дальніх печер.
План церкви

Церква Різдва Богородиці у її сучасному вигляді побудована 1696 року на кошти білоцерківського полковника М.Мокієвського. На цьому місці до цієї споруді існували дерев`яні храми, які традиційно були присвячені Пресвятій Богородиці.


Об`ємно-просторове рішення храму є унікальним для свого часу. До трикупольного (головний та два менших зі сходу і заходу)основного об`єму з північного і південного боків добудовані каплички, що увінчані своїми куполами. Таким чином утворюється семикупольна барокова храмова споруда. Архітектор храму невідомий. Декор фасадів дійшов до наших часів не в повному обсязі через більш пізні «ремонти», а інтер`єр загублений повністю. Відомо, що вперше стінопис був зроблений 1817 року київським художником І.Квятковським, який майже повністю загинув під час експлуатації будівлі заповідником. Хоч його ще можна було реставрувати, після передачі храму монастиреві (Києво-Печерська Лавра) у 1990-х роках був зроблений абсолютно новий стінопис у «псевдоруському» стилі («аля-рубльов»). Сестрою по нещастю можна вважати також Іллінську церкву на Подолі, яку у цей же період розписали в аналогічному стилі, що повністю зруйнувало її внутрішній колорит. Іконостас, зроблений для церкви 1780 року не зберігся. Новий був зроблений українськими майстрами під час реконструкції зраму у 1990-і роки.


Церква стоїть на плато, трохи вище основної площі ансамблю Дальніх печер, що утримується підпірною стінкою, оздобленою аркадою-галереєю. Ця споруда збудована 1750-1752 роказ за проектом архітектора Й.-Г. Шеделя. Із західного боку вона завершується сходами до верхньої тераси, а по центру в башті з шатровим верхом також є сходи, що ведуть до північного входу до церкви. На цьому ж плато, окрім храму, знаходяться також дзвіниця та кладовище, а з заходу примикає будинок доглядача (тут зараз розміщується Київська Митрополія УПЦ).


Цей храм один з найзатишніших у сучасному монастиреві. Тут майже немає прочан і він «закріплений» за духовними школами.

Фото


Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва