Румянцев-Задунайський Петро Олександрович

Румянцев-Задунайський Петро Олександрович - граф, фельдмаршал (1725 - 1796). Вчителем його, коли він разом з батьком жив в Україні, був місцевий Тимофій Михайлович Сенютович.

Румянцев став відомим у Семирічній війні. Він очолював кавалерію у битві при Гросс-Єгерсдорфі, брав участь у кампанії 1758 року, у Кунерсдорфській битві, змусив Кольберг здатися. При імператорі Петрові III Румянцев користувався особливою прихильністю монарха. Коли на престол вступила імператриця Катерина II , Румянцев подав у відставку, проте вона вмовила його залишитися на службі й у 1764 році, післе звільнення з посади гетьмана К.Разумовського, призначила генерал-губернатором Малоросії.

В 1765 році Румянцев прибув на місце служби та об`їхавши територію, запропонував малоросійській колегії зробити "генеральний опис" Малоросії. Так виник відомий Румянцевський опис.

У 1768 році, коли спалахнула російсько-турецька війна, Румянцев був призначений командувачем другої армії, яка була призначена для охорони кордонів від набігів кримських татар. Проте, незабаром він був призначений командувачем 1-ї діючої армії. Перша битва під його керівництвом відбулася 7 липня 1770 року при Ларгі, де Румянцев з 25-тисячним військом розбив 80-тисячний турецько-татарський корпус. Ще більш відомою є перемога, отримана ним 21 липня над удесятеро сильнішим ворогом при Кагулі. Після цією перемоги Румянцев йшов буквально по п`ятах ворогів й послідовно зайняв Ізмаїл, Кілію, Аккерман, Браїлів, Ісакчу, Бендери. У 1771 році Румянцев переніс військові дії на Дунай, а у 1774 році з 50-тисячним військом виступив проти 150-тисячної турецької армії. Румянцев з частиною свого війська обійшов турецький табір і відрізав візирю сполучення з Адріанополем, що викликало у турецькій армії таку паніку, що візир прийняв усі мирні умови. Так був укладений відомий Кучук-Кайнарджийський мир, який приніс Румянцеву фельдмаршальський жезл, найменування Задунайського та інші нагороди.

Після турецької війни Румянцев знову повернувся до Києва й продовжив готувати поступове введення в Україні загальноросійських порядків. Так, зокрема у 1782 році було ліквідовано намісництва і територію поділено на губернії.

Перебування Румянцева в Україні сприяло об`єднанню у його руках величезних земельних багатств, які були як куплені, так і подаровані йому за службу.


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва