Пушкінський парк

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку

У 1899 році на честь 100-річчя О. С. Пушкіна на земельній ділянці, розташованій недалеко від зоопарку, по правій стороні Брест-Литовського шосе (нині проспект Перемоги), за пропозицією садової комісії міської Думи було вирішено закласти парк і назвати його Пушкінським. Іноді зустрічається назва парку — «Парк імені О. С. Пушкіна». Площа парку 19,7 га.

У 1901 році головний садівник міста І.О. Жуковський розробив план парку. Було вирішено, що дерева в ньому посадять діти. Заздалегідь підготували 2000 ям і стільки ж саджанців — їх подарували відомі садівники Крістер і Вессер. 19 жовтня 1902 року у парк привезли понад 1000 учнів з 53 міських училищ, і під звуки військових оркестрів були посаджені дерева, що дали початок Пушкінському парку. В основному це були ялини, модрини, а також дуби та липи. На відміну від інших парків міста дерева тут були висаджені окремими біогрупами, в результаті чого утворились гаї з різних видів дерев. Колись в цьому парку любили відпочивати В. В. Вересаєв, М. О. Врубель, О.І. Купрін, М. В. Лисенко, Д.І. Менделєєв.

Після Другої Світової війни в парку було відкрито зелений театр (не зберігся, на його місці — ресторан), будинок культури заводу «Більшовик», танцювальний майданчик (не зберігся), кафе, концертно-танцювальний зал «Ліра» (тепер — виставковий павільйон «Акко-Інтернешнл»), читальний і шахматно-шаховий павільйони (не зберіглися), атракціони та ігрові автомати (не зберіглися). У 2000-х роках розпочато будівництво храму на честь прп Агапіта Печерського. Біля входу в парк у 1962 році було встановлено пам'ятник О.Пушкіну.

Зараз у парку близько 60 видів і форм дерев і чагарників. Переважаючими видами дерев є в'яз гладенький, клен гостролистий, клен сріблястий (цукристий), гіркокаштан звичайний, сосна звичайна, ясен зелений, чагарників — бузок звичайний, спірея (таволга), чубушник. Живоплоти виконані з бузку звичайного, барбарису, грабу звичайного. Крім того, тут зростають: береза повисла, бархат амурський, верби біла, вавілонська, козяча і ламка, глід одноматочковий, горобина звичайна, горіх сірий, дуб звичайний, дуб червоний, клен гостролистий кулястої форми, клен ясенелистий, клен-явір, катальпа чудова, липа, модрина європейська, осика, слива Пісарда, тополі біла, канадська, лавролиста та пірамідальна, туя західна, черемха, ялина колюча сизої форми, ялина звичайна, ялівець звичайний, ясен звичайний, ясен звичайний плакучої форми.

Серед чагарників зустрічаються: бирючина, вишня повстиста, дейція, жимолость звичайна, ліщина, пухироплідник калинолистий, сніжноягідник білий, магонія падуболиста, види троянд, форзиції, шипшини.

Багато у парку і фруктових дерев — це абрикос, алича, вишня звичайна, груша, яблуня.


Джерела