Проні Прокоповні і С. П. Голохвастову пам’ятник

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
Загальний вигляд
Загальний вигляд

Проні Прокоповні і С. П. Голохвастову пам’ятник – монумент присвячений персонажам широковідомої п’єси М. Старицького “За двома зайцями” – Проні Прокопівні Сєрковій та Свириду Петровичу Голохвостову. За її мотивами режисер В. Іванов зняв однойменний фільм (1961), що став класикою українського кіно. У фільмі ролі цих літературних героїв виконали актори М. Криницина та О. Борисов, які стали прототипами образів скульптури.

Встановлено 2001 р. на Десятинній вулиці, 14, навпроти Андріївської церкви, на початку Андріївського узвозу, на місці, де, за сюжетом, розгорталися події п’єси. Автори – скульптори В. Сівко, В. Щур, архітектор В. Скульський. Висота скульптури – 2,25 м, плінта – 0,1 м.

Двофігурну бронзову композицію на низькому плінті встановлено безпосередньо на бруківку вулиці. Зображує сцену освідчення в коханні Свирида Петровича Голохвостова Проні Прокопівні Сєрковій: герой став перед нею на коліно, лівою рукою, що ліктем притискає букет квітів, потискує простягнуту до нього руку дами. Вона, хвацько зігнувши праву руку, притримує складки довгого плаття, на голові – примхливий високий капелюшок з великим бантом.

Розрахований на круговий та близький огляд пам’ятник відзначається реалістичною пластикою, ретельною проробкою деталей, відтворенням духу комедійного жанру п’єси та фільму, гротескністю образів їхніх персонажів, які стали невід’ємною частиною української культури.

Джерела

Посилання