Промбудпроекту будинок

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
Вигляд у 1950-х рр.
Сучасний вигляд

Будинок “Промбудпроекту” – семиповерховий адміністративний каркасно-панельний будинок, споруджений у 1955 р. на вулиці Михайла Коцюбинського, 1 для науково-дослідного інституту “Київський Промбудпроект”. Автори проекту: архітектори В. Д. Єлізаров, Є. М. Жураковський, В. О. Якимов, Д. В. Каменецький та інженер С. Ф. Нечаєв.

Зважаючи на умови місцевості, автори відмовилися від прямокутної форми плану будинку, найбільш зручної для каркасно-панельного будівництва, і прийняли форму плану у вигляді букви Г, щоб надати кращих пропорцій тій стороні будинку, яка виходить на велотрек. Щоб підкреслити легкість верхніх поверхів, два нижні поверхи споруджено як єдиний цокольний поверх, але надмірно розвинений орнаментований карниз і два орнаментовані пояси роблять будинок важким, а верхню частину громіздкою.

Увесь будинок збірний. Із зовнішньої сторони панелі облицьовані керамічними плитками. Верхня частина панелі має рельєфний бетонний орнамент. З внутрішньої сторони як утеплювач у панель вмонтовано ребристі блоки з шерстобетону. Внутрішня поверхня бетону покрита шаром штукатурки, так що після встановлення їх на місці провадилося лише затирання швів, замість звичайної суцільної штукатурки.

Панелі двох нижніх поверхів відзначаються тим, що зовнішня поверхня їх оброблена рустами, щоб надати будинкові більшої монументальності. З основних елементів споруди на місці виготовляли тільки внутрішні перегородки звичайної конструкції з гіпсових блоків.

Конструкції всього будинку складали із збірного залізобетонного каркаса, збірних стінових панелей; для перекриття застосовано залізокерамічні панелі, а для сходів – готові залізобетонні марші (східці разом з косоурами). Каркас будинку складається з жорстких семиповерхових рам, розміщених з відстанню в 5 м. Будинок стоїть на насипному ґрунті, тому фундаментом його є суцільна залізобетонна плита.

Джерела

  • Шулькевич М. М. Київ. Архітектурно-історичний нарис. – К.: Держбудвидав, 1958 – С. 91
  • Шулькевич М. М., Дмитренко Т. Д. Киев. Архитектурно-исторический очерк. – К.: Будівельник, 1982 – С. 157