Попов Олександр Степанович

(18591906) — рос. учений, винахідник радіо. 1955 року у Києві на його честь названо вулицю.

Народився в 1859 р. на Уралі в селищі Турінські Копальні (нині місто Краснотурінськ). У родині його батька, місцевого священика, окрім Олександра було ще шестеро дітей. Жили більш ніж скромно. Тому Сашу віддали вчитися спочатку в початкове духовне училище, а потім в духовну семінарію, де дітей духівництва навчали безкоштовно. Навчався Саша дуже добре і вирізнявся допитливістю. Він любив майструвати різні іграшки та прості механічні пристрої. Ці навички моделювання дуже знадобились йому, коли довелося самому виготовляти фізичні прилади для своїх досліджень.

Після закінчення загальноосвітніх класів Пермської духовної семінарії Олександр успішно склав вступні іспити на фізико-математичний факультет Петербурзького університету. Роки навчання в університеті не були для Попова легкими. Коштів не вистачало, і він вимушений був підробляти електромонтером в конторі «Електротехнік». У ці роки остаточно сформувалися наукові погляди Попова: його особливо привертали проблеми новітньої фізики та електротехніки.

Успішно закінчивши в 1882 р. університет, О. С. Попов отримав запрошення залишитися там для підготовки до професорської діяльності по кафедрі фізики. Але молодого ученого більше привертали експериментальні дослідження в області електрики, і він перейшов викладачем фізики і електротехніки в Мінний офіцерський клас в Кронштадті, де був добре обладнаний фізичний кабінет. У 1890 р. отримав запрошення на посаду викладача фізики в Технічне училище Морського відомства в Кронштадті. У цей період весь свій вільний час Попов присвячує фізичним дослідам, і головним чином вивченню електромагнітних коливань, відкритих Г. Герцом.

У 1901 р. Попова призначили професором петербурзького електротехнічного інституту, а в 1905 р. його вибрали ректором цього інституту. Попов був Почесним інженером-електриком (1900) і почесним членом руського технічного товариства (1901).

Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва