Подільська пожежа 1811 року

Одна з найпотужніших і катастрофічних пожеж в історії міста. Завдяки збігу багатьох обставин, а подейкують, що й підпалу (кажуть, що підпал зробили французькі шпигуни напередодні Вітчизняної війни 1812 р.), був знищений цілий район міста - Поділ.

Пожежа розпочалася у тупіку вузької вилиці поблизу Житнього ринку і церкви Миколи Притиска. Через вузькість і захаращеність подільських вуличок пожежники не змогли вчасно локалізувати пожежу і вона швидко охопила весь район. Суха, спекотна погода сприяла горінню дерев’яної забудови (дерев’яним було навіть вуличне покриття). Постраждали навіть кам’яні споруди (в них згоріли дахи і шибки).

Загалом вогонь за три дні (9-11 липня) знищив понад 2 тисяч будинків, 12 церков, 3 монастирі. В пожежі вистояли лише поодинокі споруди як-то: Контрактовий будинок, Петра I будинок, Мазепи будинок, Рибальського будинок, Сухоти будинок, окремі церкви.

Після пожежі 1811 року Поділ було відбудовано за проектом київського архітектора А.Меленського і пітерського - В.Гесте. Згідно цього плану планування району набуло традиційних для того часу геометричних норм. Замість вузеньких і кривеньких вуличок було прокладено мережу рівних вулиць, що ділили територію на квартали. Таким чином з’явилася мережа вулиць, які ми звикли бачити сьогодні.


Джерела

  • за матеріалами на різних інтернет-ресурсах


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва