Поділ

Поділ — придніпровська частина міста, стародавній район ремісників і річковиків. Простягається вздовж Дніпра і Київської гавані, попід горами Старокиївською, Замковою, Щекавицею і Юрковицею між Пішохідним мостом через Дніпро і вулицею Заводською. Головні вулиці на Подолі — Сагайдачного, Костянтинівська, Набережно-Хрещатицька, Верхній і Нижній Вал, площі — Контрактова, Житньоторзька і Поштова. Назва походить від старослов`янського слова «подол» — низина, низинна місцевість.

Разом з Верхнім містом (Старим Києвом) і Печерськом Поділ складає найдавнішу частину міста. Перші поселення — за доби кам`яного віку (25 — 15 тисяч років тому, в т. ч. Кирилівська стоянка, розкопана на вулиці Фрунзе № 59 — 61). Включав в себе давні історичні місцевості: Біскупщину, Боричів, Гончарі, Дегтярі, Кожум`яки, Плоське. Через Поділ протікала Почайна. Неодноразово зазнавав затоплень, руйнацій і пожеж. Після спустошливої пожежі 1811 Поділ майже повністю переплановано, укрупнено його квартали. Замість звивистих, вузьких завулків прокладено прямі вулиці — лінії (давню конфігурацію зберегли тільки декілька вулиць — Боричів Тік, Покровська, Притисько-Микільська). Поділ дав назви Подільським району, узвозу, провулку. У 20 — 30-і роки Поділ мав назву Петрівка (Петрівський район) — від прізвища голови ВУЦВК Г. І. Петровського. На Подолі збереглися пам`ятки архітектури 12, 16 — 19 століть.

До Подолу з Верхнього міста ведуть декілька спусків. Найпопулярніший — Андріївський. Центр Подолу — велика Контрактова площа, де кожний будинок — пам`ятник. Старий корпус Києво-Могилянської академії — центру православного просвітництва слов`янських народів (заснована у 1632 р.). На Подолі також знаходяться будинок Петра І, де за переказами він зупинявся; пам`ятник українському філософу Г. С. Сковороді (1976, І. П. Кавалерідзе). На Покровській вулиціПокровська церква (1766) у стилі українського барокко архітектора І. Г. Григоровича-Барського, будинок золотих справ майстра Стрельбицького, дзвіниця церкви Миколи Доброго. На Контрактовій площі з 1798 року щорічно проводилися Всеросійські ярмарки, для чого в центрі площі було збудовано Гостинний двір із 50 магазинами. Нині його відреставровано. Також відновлено церкву Богородиці Пірогощі (1136).

Жіночий Флорівський монастир, відомий з 15 ст., відновлений після пожежі архітектором А. І. Меленським у 18221824 роках; Іллінська церква (1692), Миколи Притиска церква (1631), Набережно-Микільська церква (1772, І. Г. Григорович-Барський). Вулиця, що має дві назви — з одного боку Верхній вал, з другого — Нижній; Житній ринок, Річковий вокзал, Фунікулер. Все це — Поділ.

  Місцевість:  Поділ.   Станції метрополітену:  Контрактова Площа, Поштова Площа, Тараса Шевченка.

Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва