Патона міст

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
Розв’язка з правого берега.
Розв’язка з лівого берега.

Міст імені Є. О. Патона – металевий суцільнозварний міст через Дніпро, що з’єднує бульвар Дружби Народів з Русанівським та Березняківським житловими масивами. Збудований у 1953 р. поруч з Наводницьким мостом.

Після війни тут споруджено перший у світі суцільнозварний автошляховий міст балкової конструкції, в якому реалізовано ідеї і розробки академіка АН УРСР Є. О. Патона. Проектування моста виконали інститут “Укрпроектстальконструкція” та Інститут електрозварювання АН УРСР. Над проектом моста працювали інженери В. Кирієнко, І. Маракін, В. Новиков, В. Труфяков, О. Шумицький; архітектори В. Ладний, Б. Приймак, І. Фокічева. У спорудженні брали участь Київський трест “Мостобуд” №1 і Дніпровський завод мостових конструкцій ім. І. В. Бабушкіна.

Довжина моста 1543 м. Проїжджа частина завширшки 21 м, по ній прокладено трамвайну колію та чотири смуги автомобільного руху. Опори моста залізобетонні, кожна складається з двох стовпчастих колон і ригеля на кесонній основі. 26 прогінних конструкцій моста суцільнозварні, балкові, нерозрізні, двотаврового перерізу, довжиною 58 і 87 м, формуються в поперечному перетині з чотирма головними суцільностінчастими балками заввишки 3,6 м, з’єднаними пов’яззю з кутників. Проїжджа частина – монолітна залізобетонна плита на поперечних прокатних балках. Прогінні конструкції складаються з 264 однотипних великих блоків довжиною 29 м, зварених під час монтажу 10668 м швів. Маса всіх металевих конструкцій моста – 10 тис. т. Раціональний вибір форми та уніфікація габаритів дали змогу широко використовувати індустріальні методи будівництва. Для безпеки руху встановлено художню металеву напівжорстку огорожу за моделлю, виконаною до війни за ескізом архітектора К. Яковлєва. Міст визнано видатною інженерною спорудою в світовій практиці. В панорамі Києва дещо масивний силует моста акцентовано з правого берега пропілеями доричного ордера, з лівого – двома колонами заввишки 20 м.

Джерела

Посилання