Павло І

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку

Павло Петрович - імператор Всеросійський (1796-1801), син імператора Петра III та імператриці Катерини II.

Народився 20 вересня 1754 року, вступив на престол після смерті Катерини II, 6 листопада 1796 року. По досягненні повноліття (1772) став наступником простолу, а 1773 року одружився з принцесою Гессен-Дармштадтською Вільгельміною, яка після прийняття православ’я стала іменуватися Наталією Олексіївною, яка померла 1776 року при пологах. Того ж року він удруге одружився з принцесою Вюртембергською Софією-Доротеєю, у православ’ї - Марія Федорівна.

При житті матері Павло І не брав участі в управлінні державою, а після 1783 року взагалі влаштував свій двір у Гатчині. Його життя кардинально перемінилося лише через несподівану смерть Катерини ІІ (перед тим вона розглядала питання передачі трону онуку Олександру (майбутньому Олександру І) минуючи Павла).

Першими кроками на престолі він показав, що нежадно ламатиме все те, що було ознаками царювання його матері. Серед таких кроків - Указ про престолонаступництво, який встановлював жорсткий порядок передачі влади, іншим указом встановлювалася трьохденна барщина, а ще одним - заборона на продаж селян без землі в українських губерніях. Крім того, він розпочав реформу в арміїі, намагаючись будувати її на пруський манер. Оскільки імператор був категорично проти революції та ліберальних настроїв, він 1799 року забороняє поїздки молодих людей за кордон на навчання, заснувавши при цьому Дерптський університет. У 1800 році вводиться заборона на ввезення будь-яких книг і навіть нот з-за кордону, ще раніше, в 1797 році були закриті приватні друкарні та встановлена сувора цензура для російських книг.

Боротьба з Наполеоном і Францією народила у 1798 році нову коаліцію з Англії, Австрії і Росії, до яких долучилася й Туреччина. Проте, коаліція виявилася не стійкою. Австрія використала російські війська для зміцнення своїх позицій в Італії (відомий перехід О.Суворова через Альпи), а розрив з Англією стався через захоплення нею Мальти, яку Павло І взяв під заступництво, прийнявши титул Великого магістра Ордену Св.Іоанна Єрусалимського. Російські війска були відкликані, і у 1800 році коаліція остаточно розсипалася.

На фоні невдач у внутрішній та зовнішній політиці Павло І став замкнутим і підозрілим, а 1801 року запросив у Росію племінника дружини принца Вюртембергського з планами всиновлення та передачі йому престолу. В ніч з 11 на 12 березня 1801 року Павло І помер у Михайлівському замку, спеціально для нього збудованому за кілька місяців до того, внаслідок дворцового перевороту.


Джерела