Олексіївського бастіону пороховий льох

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
Загальний вигляд
Загальний вигляд
План (а) і поперечний розріз (б)

Пороховий льох в Олексіївському бастіоні – один з порохових складів на території Печерської фортеці, що збереглися. Розташований усередині бастіону на вул. Мазепи 46. Збудований у 1783 р. за типовим проектом М. І. Кутузова. Після прокладання нового шляху у 1981 р. набув важливої ролі у формуванні забудови вулиці.

Для зберігання пороху у Києво-Печерській фортеці було збудовано кілька дерев’яних і цегляних льохів. Дерев’яні льохи були у Семенівському бастіоні, в куртині поміж Спаським і Павлівським бастіонами, цегляний і дерев’яний – у Павлівському бастіоні. Однотипні цегляні льохи, споруджені за затвердженим у 1768 р. проектом невідомого інженера, містилися в Олексіївському, Кавалерському, Успенському бастіонах, а також у межах ближнього ретраншементу (окрім першого, не збереглися). Існування льохів створювало постійну загрозу вибуху, який міг пошкодити Києво-Печерську лавру, у зв’язку, з чим ченці неодноразово зверталися до урядовців. Лише 1885 р. вирішилося питання про перевезення пороху до льохів у Звіринецькому укріпленні, споруджених у 1886-1887 рр.

Будівля одноповерхова, цегляна, у плані прямокутна (31×12 м), двокамерна, заглиблена в землю. Стіни (завтовшки 1,5 м) зміцнено 16-ма контрфорсами. У кладці влаштовано канали і продухи для вентиляції та відведення порохових газів. Розділені товстою стіною вхідна й основна (для зберігання пороху) камери перекрито спільним цегляним склепінням, яке у поперечному перетині має параболічні абриси (прогін 8,7 м). Дах двосхилий, залізний, переходить у покриття контрфорсів. Це одна з найдавніших монументальних пам’яток військово-оборонного зодчества Києва. До 80-х рр. ХІХ ст. використовувався за прямим призначенням, потім – для різних господарських потреб. У 1979–1980 р. погріб було розчищено і досліджено. Архітекторами В. Шевченко і Ю. Лосицьким з інституту “Укрпроектреставрація” було розроблено проект реставрації споруди. Під керівництвом архітектора М. Левчука будівельниками тресту “Укрторгбуд” будівлю було пристосовано під кав’ярню “Київресторантресту”. Нині тут розміщений тематичний ресторан “Царське село”.

Джерела

Посилання