Окркомгоспу пожежне депо

Вигляд в 30-і рр.
Вигляд в 80-і рр.
Сучасний вигляд

Пожежне депо Окркомгоспу – перше пожежене депо, збудоване після Жовтневої революції у зв’язку з розгорнутою реконструкцією міського господарства. Адреса: вул. Маршала Рибалка, 11. Споруджено в 1927 р. на високій наріжній ділянці вул. Маршала Рибалка (кол. Лагерній), на перетині її з вул. Г. Тимофєєвої. Ці вулиці, а також вулиці Довнар-Запольського, Коперника, Шолуденка пов’язують місце розташування депо з навколишнім районом. Автор проекту – арх. М. Анічкін. Впродовж 60 років будівля використовувалася за прямим призначенням і зберігалася в основному в первісному вигляді. В останній час тут розміщувалася пожежна частина № 6 Радянського району міста. У 1988 р. на ділянці депо розпочалися будівельні роботи, сама будівля була ушкоджена – зруйнований верхній ярус вежі (каланчі), що слугувала одним з найхарактерніших та найважливіших елементів зовнішнього вигляду цієї споруди. Головним фасадом будівля звернена до вул. Маршала Рибалка, з цього боку влаштовані й виїзди пожежних автомобілів. Перед будівлею створений майданчик для розворотів та огляду машин. З тильного боку міститься досить просторе подвір’я, призначене для проведення навчань та для господарських потреб. Будівля цегляна, двоповерхова (у наріжній частині триповерхова), пофарбована, у плані складної конфігурації. Перекриття та перегородки дерев’яні. Дах шиферний (первісно бляшаний) по дерев’яних кроквах. Споруда належить до типологічної групи автомобільних пожежних депо на п’ять автомашин. Вона має асиметричну наріжну композицію, добре пов’язану з довкіллям.

Головним приміщенням першого поверху є гараж з п’ятьма брамами, при ньому — кімната чергового, сигналізаційна, невелика майстерня, комори технічного оснащення, гардероб. У тильній частині передбачено дві квартири з виходами на подвір’я, а також у групу службових приміщень. На другому поверсі, що має коридорну систему планування, є приміщенні для пожежників, кабінети, клас, комори тощо. Вежу на рівні першого поверху обрамлює великий балкон. У наріжній частині з вежею містяться сходи службова кімната, влаштовано балкон. Цій споруді притаманні окремі риси архітектури конструктивізму: асиметрична композиція, “глухі” наріжні балкони, відсутність карнизів. Але здвоєні вертикальні віконні прорізи другого поверху, великі напівциркульні прорізи третього (наріжна частина) і оригінальні гострокутні пілони головного фасаду суперечать основним настановам конструктивізму.

Будівля має історико-архітектурну цінність як перша в такій типологічній групі споруда радянського часу в Києві та своєрідний зразок естетичних пошуків в архітектурі України першого пореволюційного десятиріччя.

Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва