Новоакадемічний корпус

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
Загальний вигляд
Мозаїка на фронтоні
Вигляд з боку Контрактової площі
Вигляд до 80-х роках ХІХ століття

Новоакадемічний корпус — новий навчальний корпус Київської духовної академії. Збудований в 1822 — 1825 роках. Розташований у південній частині подвір’я Братського монастиря, на розі Контрактової площі та Іллінської вулиці. Корпус, призначений для навчання і проживання студентів і викладачів Київської духовної академії, збудований за проектом архітектора Людвіга Шарлеманя міським архітектором Андрієм Меленським. Первісно — прямокутна в плані, триповерхова споруда з головним фасадом на 19 віконних осей, звернених на подвір’я. У 1854 — 1855 роках деякі приміщення переплановано, зроблено критий перехід до нової цегляної одноповерхової їдальні, побудованої біля східного фасаду корпусу. У 1884 — 1886 роках за проектом єпархіального архітектора Володимира Ніколаєва проведено значне розширення будинку, до якого добудовано два триповерхових об’єми. Перший з них, звернений у бік Контрактової площі, утворив новий західний фасад. Другий — продовжив споруду в східному напрямку.

Триповерховий, з підвалом, цегляний, у плані прямокутний, з асиметричними бічними крилами. Внутрішнє планування коридорне з двобічним розташуванням приміщень. На першому та другому поверхах були навчальні аудиторії, на третьому — житлові кімнати. Зв’язок між поверхами забезпечують четверо сходів. Перекриття плоскі в житлових та навчальних приміщеннях, склепінчасті — у підвалі й коридорах. Тектоніку тинькованих фасадів, пофарбованих у характерні для стилю класицизму жовтий та білий кольори, визначають горизонтальні членування — імітація русту на рівні першого поверху, міжповерхові тяги, вінцевий карниз з модульйонами. Головний (північний) фасад первісної (центральної) частини корпусу з гладенькими стінами, прорізаними рідко поставленими прямокутними вікнами, в центрі має широкий, невеликого виносу ризаліт, увінчаний перебудованим у середині XX століття трикутним фронтоном, у тимпані якого міститься сучасне мозаїчне панно на морську тематику. Звернений у бік Контрактової площі західний фасад пізнішої прибудови симетричний стосовно невеликого центрального ризаліту з трикутним фронтоном. Прямокутні віконні прорізи на рівні першого поверху сховані у неглибокі ніші, на рівні другого поверху оформлені трикутними сандриками на кронштейнах, на рівні третього — імітацією замкових каменів. Стриманий за архітектурою будинок у стилі пізнього класицизму є невід’ємною частиною ансамблів Братського монастиря і Контрактової площі.

До 1920 року використовувався як навчальний корпус Київської духовної академії. У роки громадянської війни на другому поверсі будинку містився штаб Дніпровської військової флотилії, створеної у березні 1919 року. На фасаді будинку 1969 року встановлено меморіальну дошку штабу флотилії з чорного граніту. З 1993 року — один з навчальних корпусів Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Джерела