Національний медичний музей

Національний музей медицини України — музей у Києві, створений в 1973 році, офіційно відкритий 29 жовтня  1982  року.

Зміст

Історія

Розташований у будинку колишнього Анатомічного театру медичного факультету Київського Університету, який було збудовано за проектом архітектора Олександра Беретті і за ініціативою видатного київського анатома професора Олександра Петровича Вальтера у 1853 році. Споруда є пам'яткою архітектури XIX століття, побудована в стилі пізнього класицизму.

Ідея створення у Києві музею медицини виникла на початку 1960-х років. Головна роль у її появі та реалізації належить професорові кафедри соціальної гігієни та організації охорони здоров’я Київського медичного інституту ім. О.О.Богомольця, видатному українському історику медицини Олександру Абрамовичу Грандо (1919-2004). Ініціативна група для пошуку майбутніх музейних експонатів і матеріалів для музею тривалий час працювала на громадських засадах. Головним зберігачем фондів був Леонід Межиров.

До 2004 року директором музею був його засновник Олександр Грандо. З 2005 року по теперішній час музей очолює заслужений лікар України, доктор медичних наук Вадим Шипулін.

Експозиція

В музеї представлено розвиток медицини в Україні з стародавніх часів до наших днів. Його експозицію складають фото, книги, інструменти, анатомічні препарати, особисті речі видатних українських лікарів, лікарські засоби, медичні та аптечні прилади.

Звертають увагу нетрадиційні архітектурно-художні та технічні, зокрема аудіовізуальні засоби показу. Використані науково-методичні і документальні матеріали та експонати у комплексі з архітектурними, художньо-технічними і аудіо-візуальними засобами. За інженерно-технічні рішення відповідали Анатолій Уташ та Володимир Кивлюк, за архітектурно-художній проект, дизайн експозиційних залів та вітрин – художник Альберт Крижопольський.

В музеї створені оригінальні інтер'єри з портретними фігурами відомих учених і лікарів, та діорами, присвячені визначним подіям в українській медицині. Автором портретних фігур, виконаних із стоматологічних пластиків, є художник і скульптор Спартак Британ, заслужений працівник культури України.

Широко представлені також твори українського образотворчого мистецтва, що пов'язані з медичною тематикою.

Відзнаки

Національний музей медицини України є одним з найбільших медичних музеїв у Європі. Робота по створенню цього музею була у 1983 році удостоєна Державної премії України у галузі науки і техніки. Указом Президента України від 15 лютого 1999 р. надано статус Національного.

Діяльність

Близько 25 років Національний музей медицини України є одним із активних членів Європейської асоціації музеїв історії медичних наук. Музей відомий своєю видавничою, просвітницькою, виставковою діяльністю.

Посилання

  • офіційний сайт музею
  • Грандо А.А. Немного о прошлом. - К., 2003. - С. 89-105 (глава "Национальный музей медицины Украины")
  • Грандо А.А. Медицина в зеркале истории: О музее медицины Украинской ССР. Науч.-популярное изд. - К.: изд. "Здоровья", 1990. - 152 с.
  • Грандо А.А. Путешествие в прошлое медицины. - К.: РИА "Триумф", 1995. - 176 с.
  • Грандо О.А. Подорож у минуле медицини. - К.: РВА "Тріумф", 1995. - 176 с.


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва