Історії туалету музей

(Перенаправлено з Музей історії туалету)

Працює у Києві на вулиці Рибальська, 22 в будівлі фортифікаційної башти №5 під назвою «Музей історії туалету».

Сама будівля башти зводилася з 1833 по 1846 рік і входила до складу Київської фортеці. Пізніше Київська фортеця, після того, як виконала свою основну функцію, почала використовуватися під різні призначення. Так у башті №5 помістили основний запас провіанту київського військового округу. У Госпітальному укріпленні Київської фортеці було відкрито гауптвахту, в народі її називали політичною в'язницею. Першими в'язнями тут були учасники польського повстання 1863 року.

На початку 1990-х подружжя Микола і Марія Богданенко приватизовували будівлю і зробили капітальний ремонт, створивши тут потім центр «Кераміка в башті», що включає в себе й магазин кераміки і сантехніки.

Перший «туалетний» сувенір був подарований подружжю в 1997г. діловими партнерами. Потім почали дарувати сувеніри у формі унітазів і друзі. Так накопичилася ціла колекція, в яку входять 300 різноманітних сувенірів. А в 2006г. було запрошення на ток-шоу «Чорне по білому» з Анатолієм Борсюком, в якому колекція була показана телеглядачам. Так народилася ідея створити музей «Історії туалету», де б були виставлені всі сувеніри. Сувеніри представлені у вигляді унітазів, зібраних з багатьох країн світу. Виготовлені сувеніри з різних матеріалів: пластмаси, дерева, кераміки, порцеляни, скла, металу, гуми та ін.

Також до складу експозиції входять фотографії і зображення, що наочно ілюструють еволюцію розвитку каналізацій, водогону, різного роду сортирів і унітазів; зразки унітазів, що передують сучасному, і зливних ручок із ланцюжками. До речі, від імені Томаса Креппера, що подарував світові систему «смикни за ланцюжок», - англійці досі називають унітази «крепер», довге сидіння в туалеті позначають дієсловом «креп». Серед інших винахідників значиться й таки1й собі пан Доултон – йому належить честь винаходу бачка, що кріпиться на стіні над унітазом. Вода, обрушуючись з висоти, зливає все в каналізацію. Тут можна зустріти і портрети творців ватерклозетів, яких не знайти в підручниках. Ай там як, а це одне з найбільших досягнень цивілізації і засіб в боротьбі з такими епідеміями як холера, черевний тиф і тому подібне.

З музею «Київська фортеця» сюди передали справжню парашу, так називали тюремний туалет. Коли в'язня садили в карцер, на кам'яному підлогу виливали 2 відра води, щоб підтримувати температуру 13-14 градусів, і тому єдиним порятунком у таких умовах була параша.

У музеї є і жінка-екскурсовод, яка детально розповідає історію створення водогону, каналізації і туалету з часів стародавніх цивілізацій і до наших днів. За її словами, сюди на екскурсії приходять школярі і студенти.


Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва