Українського народного декоративного мистецтва музей

Музей українського народного декоративного мистецтва розташований на території Києво-Печерської Лаври (вул.І.Мазепи (Січневого повстання), 21, корп. 2) - один з найбільших художніх музеїв України, який входить до складу Києво-Печерського історико-культурного заповідника. Експозиція музею розміщена у приміщенні колишніх митрополичих покоїв і прилеглої до них домової Благовіщенської церкви, які є пам'ятками архітектури ХVІІІ - поч. ХХ ст.

Колекція музею була започаткована у 1899 р. як одна із складових збірки новоутвореного Міського музею старожитностей і мистецтв, перейменованого у 1904 р. у Київський художньо-промисловий і науковий музей. Музей українського народного декоративного мистецтва до 1954 року був складовою частиною Художнього музею, у 1954-1964 - його філія, а з 1964 року - самостійну музейна установа.

Нині музейну збірку складають понад 75 тис. творів традиційного народного та професійного декоративного мистецтва України від ХV ст. до наших днів. Це різноманітні за матеріалом, формою, декоруванням і призначенням предмети домашнього вжитку, перетворені руками талановитих майстрів на високохудожні мистецькі твори. Всі вони мають яскраво визначені регіональні відмінності.

У роботах професійних художників декоративного мистецтва простежуються використання усталених народних традицій і тенденція до створення складних просторових композицій образно-асоціативного змісту з прагненням пластичними засобами в різних матеріалах передати глибоку філософську думку, настрій, емоції, світовідчуття; втілити певну ідею, конкретний образ.

В експозиції музею, яка займає площу 1500 кв. м., представлені всі види народного мистецтва України: килимарство, ткацтво, вибійка, вишивка, кераміка, різьблення та розпис по дереву, художня обробка шкіри, рогу та металу, скло, фарфор, писанкарство, народний живопис та іконопис.

Гордістю та окрасою колекції є комплекси українського народного вбрання ХІХ - поч. ХХ ст. всіх регіонів України, де в єдиному художньому ансамблі поєдналися мистецтво крою, ткання, вишивки, аплікації, вибійки, плетіння, обробки шкіри та металу. Привертають увагу традиційні жіночі прикраси: дукачі, коралі, венеціанське намисто, вироби з бісеру.

Раритетами музейної збірки є дерев'яний різьблений хрест у срібній оправі 1576 р., глиняні кахлі ХV-ХVІІІ ст., гаптовані золотними та срібними нитками предмети церковного шитва ХVІІІ ст., гутне скло ХVІ-ХVІІІ ст., вироби провідних порцелянових і фаянсових підприємств України ХVІІІ-ХІХ ст.: Києво-Межигірської фаянсової фабрики та Волокитинського фарфорового заводу.

Музей володіє найбільшою в Україні збіркою творів народного художника України Марії Примаченко (1909-1997), яка складає понад 500 казково-фантастичних композицій. В окремій залі представлені живописні полотна народного художника України Катерини Білокур (1900-1961). Вони по праву вважаються перлиною музейної колекції і належать до скарбниці світового мистецтва.


Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва