Михайлівська Видубицького монастиря церква

Михайлівська церква Видубицького монастиря

Михайлівська церква Видубицького монастиря (10701088) — пам`ятка архітектури в ансамблі Видубицького монастиря.

Споруджено в 10701088 за часів київського князя Всеволода Ярославича. Східну стіну храму руйнували оповзні, що сталися внаслідок повенів. Вже 1199 року собор вимагає реставрації й забезпечення перед дальшою руїною. Для цього придворний архітектор князя Рюрика РостиславичаП.Мілонєг — сконструював масивну бетонну платформу, підперту могутніми підпорниками, на якій опер вівтарні апсиди. Незважаючи на це, в наслідок дії Дніпра в XVI столітті вівтарна частина Михайлівської церкви всеж таки обвалилася.

В середині XVII століття храм реставрував на власні кошти митрополит Петро Могила (заступає вівтарну частину дерев`яною конструкцією). Після пожежі 1760 собор було відновлено в 17671769 архітектором М. І. Юрасовим (на старій підставі Мілонєга відбудували середню апсиду — в камені, але значно коротшу від первісної). Архітектурно-археологічні дослідження Михайлівській церкви проводились А. Д. Ертелем, В. П. Пещанським (1916), М. К. Картером (1945), І. І. Мовчаном (19721973). В 19741981 були виконані реставраційні роботи. Під час реставрації в інтер`єрі виявлено фресковий живопис ХІ сторіччя століття, а також живопис XVIII — XIX столітть. З південної сторони Михайлівській церкви знаходиться невелика будівля для відспівування (середина XVII століття).

Михайлівський собор був тринефною, триапсидною, шестистовпною, витягнутою вздовж осі схід-захід спорудою з вузькими бічними нефами та вежею від північного заходу. З півночі й півдня до собору примикали княжі усипальні. Крім вівтарних апсид, вціліла решта первісних мурів Михайлівської церкви, причому збереглися й характеристичні для старого київського будівництва форми вікон у вигляді кладених одна в одну заглибин-ніш.

На фасаді Михайлівській церкви встановлено меморіальну дошку Петру Мілонєгу.

  Місцевість:   Видубичі   Станції метрополітену:   Видубичі

Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва