Микола І

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку

Микола І Павлович - імператор Всеросійський, третій син імператора Павла I та імператриці Марії Федорівни. Народився 25 червня 1796 р.

У 1817 р. великий князь Микола Павлович одружився з донькою Пруського короля Фридриха-Вільгельма III, принцесою Фредерикою Луїзою Шарлоттою Вільгельміною фон Гогенцоллерн, яка прийняла ім’я Олександри Федорівни. Від цього шлюбу народилися сини: Олександр, Костянтин, Микола і Михайло та доньки: Марія, Ольга і Олександра.

Старший брат Миколи Павловича — імператор Олександр І Павлович не мав дітей (померли у дитинстві), а отже наступником престолу вважався наступний за віком брат — Костянтин Павлович. У 1820 році Костянтин Павлович розірвав шлюб з з великою княгинею Анною Федорівною (Юліанна Генріета Ульріка фон Саксен-Кобург-Гот), а 1822 року одружився з польською дворянкою Іоанною Грудзинською, що відповівдно позбавляло його права наслідування престолу.

По смерті імператора Олександра І 14 грудня 1825 року на трон вступив Микола І Павлович. При вступі його на престол відбулося повстання декабристів.

У 1829 році Микола І відвідав Варшаву і був коронований на Царство Польськє.

у 1827 році закінчилася Російсько-Перська війна. У Туркманчаї була укладена мирна угода, за якою Персія поступалася на користь Російської імперії Еріванське і Нахичеванське, частину Каспійського узбережжя до ріки Астари.

В ході війни 1828-1829 років з Туреччиною, був досягнутий значний успіх. За Адріанопольським договором 2 квітня 1829 р. кордоном Росії і Туреччини був залишений Прут, але південна частина цього кордону була проведена правим берегом самого південного дунайського гірла (Георгіївського). На Кавказі Росія отримала Чорноморське узбережжя від Кубані до пристані святого Миколая на південь від Поті та Ахалцихський пашалык. Протоки (Дарданельська і Константинопольська) оголошені вільними для проходу купецьких суден. Молдавія і Валахія отримала низку нових привілеїв. Автономія Сербії була підтверджена.

Багато нововведень, що були запропоновані у період його царювання, не були реалізовані. Проте, саме в цей період розпочалося масове будівництво залізниць. У 1837 р. була збудована Царськосельська залізниця, у 1839 р. розпочато будівництво Варшавсько-Віденської залізниці, у 1843 р. - Санкт-Петербурзької - Московської, відкритої наприкінці 1851 р. З 1851 р. почали будувати Варшавсько-Петербурзьку дорогу, але в 1853 р. будівництво зупинилося через війну з Туреччиною.

За нетерпимість до революційних поглядів та свобод імператор був названий «жандармом Європи». Переслідуванням і репресіям піддавалися всі на колго впала підозра в недостатній політичній лояльності. Як в середині країни, так і за її межами. Самими яскравими прикладами є придушення повстання декабристів та польського повтсання, розправа з членами Кирило-Мефодіївського товариства та з так званими «Петрашевцями».

Розпочата у 1853 році чергова Російсько-Турецька війна стала останньою для Миколи І. Спочатку Нахімов 18 листопада 1853 р. розбив турецький флот при Синопі, а згодом англо-французька нскадра війшла у Чорне море, оголосивши 15 березня 1854 р. Росії війну. У вересні 1854 р. союзники висадили у Криму десантний корпус, розпочалася началась тривала осада Севастополя. Відсутність зручних шляхів сполучення, погана організація постачання продовольства і санитарної служби - ознаки того часу. Не виносячи думки про можливу ніщівну поразку, імператор відмовівся лікувати протстуду і 18 лютого 1855 г. він помер.


Джерела