Метеорологічна обсерваторія

Загальний вигляд
Загальний вигляд
Вигляд в ХІХ ст.

Метеорологічна обсерваторія – перша наукова установа в Києві, яка займалась спостереженням і вивченням метеорологічних явищ. Побудована в 1851-1854 роках за проектом архітектора О. В. Беретті в стилі класицизму. Розташована на вулиці вулиці Льва Толстого, 14, поряд із входом до Університетського Ботанічного саду.

Починаючи з 19 квітня 1855 року в обсерваторії 4 рази на добу проводилися спостереження атмосфери, температури, вологості повітря, напряму і сили вітру, стану неба, кількості опадів, найменшої та найвищої температури повітря за добу.

В основу плану обсерваторії було покладено квадрат. Чоловий фасад, орієнтований на вул. Л. Толстого, мав три віконні осі; бічні фасади – по чотири віконні осі; з тилового боку було організовано вхід. У центрі будинку містився вузол сходів, що вели на другий поверх – мезонін. Приміщення першого поверху були розміщені анфіладами навколо сходового вузла. Навколо мезоніну було влаштовано відкриту терасу з огорожею. Споруду завершував чотирисхилий дах зі шпилем. Під будинком було розташовано підвали. Фасади було оформлено в стилістиці класицизму, з використанням пілястр, сандриків, карнизів. Загалом споруда мала ясний силует, гармонійні пропорції, лаконічні і водночас виразні деталі декору. У 1910 році за проектом архітектора В.О. Осьмака до обсерваторії зі східного боку було зроблено одноповерхову прибудову та проведено часткову реконструкцію існуючого об’єму: влаштовано вхід з дашком, закладено одні та зроблено інші віконні прорізи, влаштовано додаткові двері, переплановано деякі приміщення. Прибудований об’єм порушив традиційну для класицизму симетрію будинку, однак, всіх притаманних цій споруді стильових характеристик було дотримано. Після жовтневого перевороту 1917 року діяльність метеорологічних установ в Україні в цілому погіршилася. Багато станцій, гідрометеорологічних споруд та обладнання було пошкоджено, а колективи спеціалістів розпались. У грудні 1919 року Рада Народних Комісарів УРСР прийняла декрет про створення Української метеорологічної служби – Укрмету. Всім відомствам та установам було заборонено мати окрему від Укрмету службу погоди. Обсерваторія Київського університету також увійшла до сітки станцій Укрмету, проте до 1929 року залишалася у складі університету. До кінця 1930-х років в обсерваторії проводилися метеорологічні спостереження та наукові дослідження в області метеорології. У роки другої світової війни гідрометеорологічну службу було евакуйовано з Києва. Під час окупації міста будинок обсерваторії був перетворений на стайню. У повоєнні роки в будинку розташувалися різні гідрометеорологічні служби, а протягом 1959-1964 років споруду знову використовували як головну обсерваторію Української гідрометеорологічної сітки. На початку 1970-х років для головної метеорологічної обсерваторії було побудовано нове приміщення на проспекті Науки, а в будівлі по вулиці Толстого, 14 розташувався обчислювальний центр управління метеорологічної служби УРСР. На початку 1990-х років обсерваторію було передано Інституту радіоекології, який використовував її як адміністративну споруду. Після реконструкції у будівлі міститься розважальний заклад.

Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва