Липківський Василь Костянтинович

Липківський Василь Костянтинович [7(19).3.1864 — 27.11.1937] — визначний діяч Української Автокефальної Православної Церкви, митрополит Київський і всієї Русі (1921-1927).

Народився у с. Полудні Липовецького повіту на Вінничині. Навчався в Уманському духовному училищі, пізніше — у Київській Духовній Академії. В 1890-х рр. Липківський був законовчителем державної гімназії в Києві, згодом після прийняття сану священика — настоятелем міського собору, повітовим інспектором церковно-парафіяльних шкіл Липовецького повіту. З поч. 1900-х рр. — завідуючий Київською церковно-вчительською школою. В 1905 звільнений з роботи за національні переконання, згодом займав посаду настоятеля Солом'янської парафії в Києві, викладав у школах.

З початку 1917 Липківський разом з архиепископом Володимирським Олексієм, протоєреєм С. Потіхіним, священиком Н. Мариничем очолив український релігійно-громадський рух за автокефалію Української Православної Церкви. Став одним з ініціаторів створення Братства Воскресіння Хреста та Всеукраїнської Православної Церковної Ради. 9.5.1919 відправив першу службу українською мовою в Миколаївському соборі на Печерську в Києві. В жовтні 1921 Всеукраїнський Церковний Собор затвердив проголошену автокефалію Української Православної Церкви і обрав Липківського її митрополитом (висвячений 23.10.1921). Липківський активно працював для ідеї відродження Української національної церкви, за що зазнавав постійних переслідувань. Відстоював принцип всенародного собороправства, тоді як більшість єпископів виступала за збереження права на зверхність духовенства у справах управління церквою. В жовтні 1927 делегати Всеукраїнського Церковного Собору, під загрозою арешту і заслання всіх його учасників та під тиском частини єпископату УАПЦ на чолі з єп. П. Ромадановим, проголосували за переобрання Липківського (17.10.1927). Протягом наступних років Липківський перебував під постійним наглядом більшовицьких репресивних органів, декілька раз заарештовувався і ув'язнювався. 22.10.1937 Липківський був черговий раз заарештований, а вже 20.11. засуджений особливою трійкою при Київському управлінні НКВС СРСР до страти і незабаром розстріляний.

Місце поховання невідоме. На Лук'янівському кладовищі нині встановлений пам'ятний хрест на честь Митрополита Липківського.


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва