Леніну Володимиру пам’ятник

Вигляд у 50-і рр.
Пошкоджений пам’ятник
Реставрований пам’ятник

Пам’ятник В. І. Леніну – пам’ятник російському революціонеру, засновнику більшовицької партії Володимиру Іллічу Леніну

Розташований на початку бульвара Тараса Шевченка, на його центральній осі, звернений до Бессарабської площі. Відкритий з нагоди 10-річчя Конституції СРСР – 5 грудня 1946 р. Автори – ск. С. Меркуров, архітектори О. Власов, В. Єлізаров. Вис. скульптури – 2,6 м, постаменту – 6,3 м (діам. – 1,88 м), стилобата – 1,15 м.

Скульптурна постать В. Леніна створена 1938 р. для павільйону СРСР на Всесвітній виставці в Нью-Йорку. Вона є зменшеною авторською копією 15-метрової скульптури з гранітних блоків, встановленої 1937 р. в аванпорту каналу Москва-Волга. По закінченні виставки в США композицію перевезли до Москви, після війни – до Києва. Третє таке саме зображення з червоного граніту було встановлено 1939 р. у залі засідань Верховної Ради СРСР у московському Кремлі. Четверта скульптура з незначними змінами встановлена у столиці Вірменії Єревані.

Постать В. Леніна на повний зріст, виконана з червоного полірованого граніту, стоїть на циліндричному, профільованому у верхній частині постаменті з чорного полірованого лабрадориту і на квадратному в основі триступінчастому стилобаті. Скульптура реалістично відтворює риси зовнішності, типовий для публічних виступів В. Леніна стрімкий рух корпуса назустріч слухачам та характерний жест – ліва рука притиснута до грудей, права закладена за спину. Форма змодельована гладенькими великими масами. У центрі чолового боку постаменту вигравірувано великими позолоченими літерами: “ЛЕНІН”, на торцях – цитати з його творів: При єдиній дії пролетарів великоруських та українських Україна можлива, без такої єдності про неї не може бути й мови та Ніколи не переможуть того народу, в якому робітники і селяни в більшості своїй пізнали, відчули і побачили, що вони відстоюють свою, Радянську владу — владу трудящих, що відстоюють ту справу, перемога якої їм і їх дітям забезпечить можливість користуватися всіма благами культури, всім, що створено людською працею.

30 червня 2009 р. пам’ятник було пошкоджено. 27 листопада 2009 р. його було реставровано і відкрито знову.

  Місцевість:   Бессарабка.   Станції метрополітену:   «Хрещатик».

Джерела


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва