Ленінська кузня завод

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку

Акціонерне товариство «Завод «Ленінська кузня» було засноване в 1862 році інженером-технологом Ф.Г.Донатом. Це було механічне підприємство зі сталеливарним виробництвом - Товариство «Донат, Липковський і К». Підприємство у 1868 році виготовило металеві конструкції для нового мосту через р.Дніпро, будівництвом якого керував відомий інженер А.Є.Струве.

У 1889 році підприємство перетворене на товариство під назвою «Київський машинобудівний завод», а у 1895 році завод переходить у власність акціонерного товариства «Південноруський машинобудівний завод». Після Жовтневої революції у 1919 році завод був націоналізований, а 1924 року згідно постанови Київського губвиконкому дістав назву «Завод «Ленінська кузня».

У 1928 році ВУЦВК приняв рішення про організацію річного суднобудування в Україні та спеціалізації в цій галузі заводу «Ленінська кузня», також - будівництва верфи. На березі Дніпра, на Рибальському острові була закладена суднобудівна верф.

У 1931 році був спущений на воду буксирний пароплав з цільнозвареним корпусом потужністю 150 к.с., з 1932 року почали будувати річкові буксирні пароплави потужністю 300 к.с., з 1934 року - будівництво річкових буксирних пароплавів потужністю 400 к.с., на які були встановлені клапанні парові машини власного виробництва.

У повоєнні роки окрім вищезгаданої продукції, завод будував землесоси, продуктивністю 250 м/г, пасажирські пароплави потужністю 400 к.с., рейдові морські буксири і морські самохідні шаланди.

У 1954-1962 роках завод почав будівництво середніх морських риболовних траулерів. Завод також виробляв великий асортимент котлоагрегатів, насосів, оснащення для хімічної промисловості, гвинти регульованого кроку, морозильне обладнання тощо.

У 1995 році завод був акціонований і приватизований, на його базі було утворене Відкрите акціонерне товариство «Завод «Ленінська кузня».

Завод має два майданчики - на Рибальському острові (колишня верф) та на вул.Жилянській (територія колишнього Південноруського заводу).


Джерела