Кругла вежа

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку

Кругла вежа (Вежа № 2) – пам’ятка фортифікаційної архітектури. Входила до комплексу споруд Васильківського укріплення. Була з’єднана оборонної стіною з редюїтом №1. Збудована 1833 р., добудовувалася до 1844 р. Фланкувала ліве крило укріплення, що з’єднувалося з вежею № 1 оборонною стіною (частково збереглася). Призначалася для розміщення одного батальйону військ гарнізону. З 1863 р. протягом кількох років використовувалась як слідча в’язниця (в одному з казематів 1864 р. виявлено підземний хід, проритий учасниками польського повстання з метою втечі). Після 1897 р. в абрисі вежі відбулися деякі зміни: закладено бійниці й розтесано вікна на зовнішньому фасаді, проведено внутрішнє перепланування, на подвір’ї влаштовано круговий металевий намет (тепер розібрано).

Вежа двоповерхова, в плані кругла (діаметр бл. 90 м), з арковим проїздом на внутрішнє подвір’я – плац, з вузькими амбразурами на зовнішній стіні. Вікна казарм виходили у внутрішній двір. Кожний з поверхів складається з 34 склепінчастих відсіків (у трьох з них містяться сходи). Стіни і склепіння цегляні. У зв’язку з розміщенням у вежі деяких установ первісне анфіладне планування частково замінено коридорним. Незважаючи на втрату фортечного характеру фасаду, незвична кругла форма споруди виділяє її з навколишньої сучасної забудови.

З 1990-х рр. використовується торговельними закладами. Знаходиться за адресою вул. Щорса, 44 (фактично на бульварі Лесі України).

Джерела

Посилання