Крамниці Братського монастиря

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
Сучасний вигляд
Вигляд на поч. ХХ ст.

Крамниці Братського монастиря збудовані в першій чверті XIX-XX ст. Виходять півколом на Контрактову площу і фіксують західну межу кварталу, який сформувався після пожежі 1811 р. Будувалися по обидва боки дзвіниці, яка стояла по осі Богоявленської соборної церкви. Перші одноповерхові крамниці споруджено 1826 р. з північного боку від дзвіниці, ймовірно, за проектом архітектора А. Меленського. 1899 р. зводяться цегляні двоповерхові крамниці з південного боку (арх. М. Казанський), 1904 р. такі ж крамниці споруджуються з півночі. У 1930-х рр. після руйнації верхніх ярусів дзвіниці нижня її частина була включена в об’єм цих будівель, внаслідок чого крамниці об’єднано в одну напівкруглу у плані споруду, 1947 р. надбудовано ще два поверхи; у дворі по осі прибудовано чотириповерховий, прямокутний у плані корпус, головний вхід прикрашено шестиколонним портиком, завершеним трикутним фронтоном.

Будинок у стилі класицизму, чотириповерховий з підвалом, цегляний, тинькований, з коридорним плануванням. Перекриття плоскі. У липні – вересні 1941 тут містився штаб Дніпровської (Пінської) військової флотилії. Під час оборони Києва вона захищала переправи через Дніпро. Після захоплення Києва ворогом моряки підірвали кораблі й билися у складі сухопутних військ. Дніпровську військову флотилію розформовано 5 жовтня 1941. Командував флотилією контр-адмірал Д. Рогачов; полковий комісар Г. Татарченко, після його загибелі, з 1 серпня – І. Кузнецов.

У 1965 р. на фасаді будинку встановлено гранітну меморіальну дошку про перебування тут штабу Дніпровської (Пінської) військової флотилії (арх. В. Шевченко).

Джерела