Контрактовий будинок

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
«Новий» Контрактовий будинок на Контрактовій площі.

Пам’ятки архітектури. Відомо два Контрактові будинки в місті:

Контрактовий будинок на Контрактовій площі

«Новий» Контрактовий будинок. Споруджений 1815-1817 рр. за проектом англійського архітектора В.Гесте за участю українського архітектора А.Меленського на Контрактовій площі як центр київських контрактових ярмарків. Збудований у формі класицизму, фасади оформлені портиками. На другому поверсі знаходився зал для концертів. Тут виступали видатні артисти — угорський композитор і піаніст Ф.Ліст (січень 1847), польські музиканти брати Г. і Ю.Венявські, скрипаль К.Ліпінський, бельгійський віолончеліст А.Серве, італійська співачка А.Каталані (1823), російський скрипаль Г.Рачинський, італійська опера, балетні трупи з Мадриду, Варшави, музичні капели з кріпаків. У 1890-х роках ставилися спектакля, які були організовані Київською драматичною громадою.

На контрактах бували Т.Шевченко, О.Пушкін, М.Гоголь, Д.Давидов, французький письменник О. де Бальзак. Контрактовий будинок був місцем зустрічей революційних діячів (С.Волконський, П.Пестель, М.Бестужев-Рюмін, С.Трубецький та інші).

Після Жовтневої революції тут розміщувалися Торгова академія та торговий музей, пізніше - технічні училища. Після здобуття Україною незалежності, було проведено реставрацію дома та тут розмістили Міжбанківську валютну біржу.

Знаходиться на Контрактовій площі, 1.

Контрактовий будинок на Покровській вулиці

«Старий» Контрактовий будинок. Збудований у 1800-1801 рр. за проектом архітектора А.Меленського в стилі класицизму. Крім контрактів, у залах Контрактового будинку відбувалися судові засідання, концерти, маскаради і бенкети. Другий, дерев’яний поверх будинку згорів під час великої пожежі 1811 року, яка знищила більшу частину Подолу.

Після спорудження «Нового» Контрактового будинку, «старий» перебудували для Київської ремісничої управи та управи магістратських цехів. Після відміни магдебурзького права у Києві та його самоврядування будинок передали міській думі. З 1874 року тут розміщувалася Подільська жіноча гімназія. У 1878 році добудовано другий, а у 1901 році — третій поверхи. Після 1917 року гімназію реформували у трудову школу №19, а згодом — у середню школу №100 (нині — Ліцей №100 «Поділ»).

Розташований по вул.Покровській, 4.

Джерела