Ковнірівський корпус

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
KovnirKorp2.jpg

Проскурниця та книжкова крамниця (Ковнірівський корпус) є однією з кращих споруд Верхньої Лаври. Її зведення пов`язують з іменем будівничого С.Ковніра.

Споруда сприймається зараз як один об`єм, проте, складається з двох різних споруд побудованих у різні часи, а вже потім об`єднаних в єдине ціле. Так, південна частина споруди - монастирська проскурниця, зведена у XVII ст, а на початку XVIII ст. С.Ковнір будує поруч книжкову крамницю з окремим входом. Після пожежі, у 1744-1746 рр. він відбудував обідва будинки, надавши їм сучасного вигляду.

Монастирська проскурниця - це досить об`ємна квадратна в плані споруда з масивними стінами. На межі XVII і XVIII ст. до основної будови прибудовано келію доглядача проскурниці, а згодом - книжкову крамницю. Одночасно з побудовою крамниці над всім будинком, що утворився, звели шість фронтонів - найбільший з них - над проскурницею, найменший над прибудової до неї і чотири однакові над крамницею.

У радянський час будівлю реконструювали, надавши інтер`єру анфіладної побудови, та розмістили тут музейні експозиції. Тепер тут Музей історичних коштовностей.

Джерела

  • Кілессо С.К. Києво-Печерська Лавра. - К.: Техніка, 2003