Звіринецьке укріплення

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
План побудови Звіринецького укріплення.
Схема Звіринецького укріплення.
Контури укріплення на схемі.

Звіринецьке укріплення – комплекс фортечних споруд збудованих у 1810–1812 рр. в історичній місцевості Звіринець. Розташоване на території Центрального ботанічного саду НАН України.

На поч. ХІХ ст. директор інженерного департаменту генерал К. Опперман після того, як оглянув Київ 16 квітня 1810 р., передбачаючи розрив стосунків і наполеонівською Францією, подав проект улаштування в місті укріпленого табору для запасних армій. Крім зміцнення існуючої Києво-Печерської фортеці, передбачалося спорудити з заходу і півдня два самостійні землян укріплення, з’єднані ланцюгом земляних редутів. Зведено південне Звіринецьке укріплення на панівній ділянці правого високого берега Дніпра, яка контролювало переправу й шлях у Наводницькому яру. У будівельних роботах брав участь загін резервних військ під командуванням військового діяча О. Єрмакова. Земляне укріплення бастіонного типу мало в плані ферму неправильної пентаграми, пристосовану до своєрідного рельєфу місцевості. Фортечний фронт складався з шести полігонів, висунутого до північного сходу гонверка (вал з виступом з двох напівбастіонів), чотирьох бастіонів (південні – Видубицький і Великий, північні – Повний й Печерський), доповнених ззовні редантами люнетами і флешами. Головна брама прикрита равеліном, розміщувалася у південному Либідському полігоні поміж Видубицьким і Великим бастіонами Всередині укріплення містилися тимчасові казарми й землянки для гарнізону, артилерійські й продуктові склади.

Після того, як з’ясувалося, що наполеонівська армія не дійде до Києва, 1812 р. фортифікаційні роботи припинилися. У серед. XIX ст. знесено вали західної і полігона. У 1918 р. форт було значно пошкоджено вибухом військових складів на Звіринці. У 1936 р. поряд з укріпленням закладено ботанічний сад Інституту ботаніки АН УРСР. Після реорганізації його у Центральний республіканський ботанічний сад (1944 р.) земляні укріплення зрито. Тільки у районі Гірського саду збереглася частина Повного бастіону, на валах якого влаштовані оглядовий майданчик.

Джерела

  • Военная энциклопедия. – Спб., 1913
  • Меньшов Д. П. Старо-Киевская и Печерская крепости. – К., 1913

Посилання