Загиблим членам ОУН пам’ятний знак

Загальний вигляд
Повалений хрест
Відкриття відновленого хреста

Пам’ятний знак загиблим членам ОУН – монумент на честь членів Організації українських націоналістів, розстріляних нацистами. Представляє собою дерев’яний хрест та гранітні плити з іменами загиблих. Встановлено 1992 р. у Сирецькому парку на символічному місці. Вважається, що тут були поховані члени ОУН, заарештовані нацистськими окупантами на початку 1942 р. Автор – арх. А. Ігнащенко. Висота хреста – 7 м, ширина – 2,75 м.

Знаки у вигляді придорожнього, поклінного або пам’ятного чотирираменного дерев’яного хреста як символ побожності, страждань, боротьби, духовного горіння та пам’яті про визначні події у житті народу в українських землях встановлюють з XV ст. За своїм ідейно-образним змістом вони споріднені з надмогильними хрестами і мають т. зв. фігури – зображення Христа Спасителя або Розп’яття. Традиція встановлювати хрести в Україні почала занепадати ще за часів Петра І, в радянський період їх цілеспрямовано масово знищували. У 1930-х рр. старі придорожні хрести переносили з метою збереження на цвинтарі, де їх використовували як надмогильні хрести жертвам голодомору, в 1940-х рр. – загиблим під час Другої світової війни.

З другої половини 1980-х – у 1990-х рр. давня традиція почала відроджуватися. Пам’ятний знак членам ОУН поєднує в собі риси двох типів хрестів: аскетичну простоту, маєстатичність надмогильних хрестів і монументальну значущість хрестів з фігурами.

Пам’ятний знак було вандалізовано 15 липня 2009 р. - розбито дошки з прізвищами, повалено хрест. 28 вересня пам’ятник відновлено власним коштом заступника голови КМДА Сергія Рудика та спільними зусиллями представників Міністерства культури, громадських організацій, Фундації ім. Ольжича та Організації українських націоналістів.

Посилання


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва