Жовтневе збройне повстання

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку

Виступ робітників та революційно налаштованих солдатів Києва під проводом більшовиків проти сил Тимчасового уряду.

Повстанню передувало об’єднане засідання Київської Ради робітничих і солдатських депутатів, яке відбулося 27 жовтня (9 листопада) у приміщенні театру Бергоньє. На ньому було прийняте рішення про підтримку повстання у Петрограді та організацію Військово-Революційного комітету (ВРК) з передачею йому всієї влади в Києві. До складу ВРК увійшли Я.Б.Гамарник, В.П.Затонський, А.В.Іванов, І.Ю.Кулик, Л.Л.Пятаков та інші.

ВРК очолив підготовку повстання. Центром повстання став Печерськ, основною ударною силою були красногвардійці "Арсеналу" (див. Арсенальці), солдати Третього авіапарку та інші військові частини, що були дислоковані на Печерську.

Впочатку 6,6 тис. поставших протистояли бл. 10 тис. солдат і офіцерів, що були підпорядковані штабу Київського військового округу (КВО), який репрезентував владу Тимчасового уряду в Києві, й бл. 18 тис. військ Центральної Ради. Не маючи достатнього досвіду, ВРК виявив недостатню оперативність і припустився низки помилок. Зокрема, він обрав всоєю резиденцією Маріїнський палац, що був розташований відносно далеко від найбільших заводів та військових частин.

Увечері 28 жовтня (10 листопада) юнкера і козаки оточили палац і заарештували членів ВРК та членів Київського комітету РСДРП. Однак, підготовка повстання продовжилася. У ніч на 29 жовтня (11 листопада) у 3-му авіапарку був створений новий ВРК у складі В.П.Затонського та А.В.Іванова, які уникнули арешту, А.Б.Горвиця, А.Є.Карпенка та інших. За планом, що був розроблений ВРК, повстання почалося у 5 годині вечора. Сигналом була поява над містом літака, яким керував А.І.Єгоров.

Поставші захопили артилерійський склад, Печерську фортецю, комендантське управління, гарнізонну гауптвахту. 30 жовтня (12 листопада) військових підтримали робітники, які організували загальний страйк. Цього ж дня було захоплено Олексіївське бнкерське училище (нині - Київський військовий ліцей імені Івана Богуна), Бутишівську школу прапорщиків. Наступного дня було захоплено будівлю штабу КВО (нині у перебудованій будівлі знаходиться Адміністрація Президента України) та викинуто супротивників з Маріїнського парку.

Однак, незважаючи на втечу керівництва КВО, у місті знаходилися значні сили, підпорядковані Центральній Раді. Вони в цей же час захопили телеграф, поштампт, комендатуру, скарбницю та інші об’єкти. З проголошенням Центральної Ради вищім органом влади в Україні повстання, фактично припинилося.

На братській могилі загиблих повставших встановлений пам’ятник.

Джерела