Жертвам Чорнобильської катастрофи пам’ятний знак

Загальний вигляд
Стела на честь жителів Ленінградського району
Плити з іменами загиблих

Пам’ятний знак жертвам Чорнобильської катастрофи – монумент, присвячений жертвам найбільшої в світі техногенної радіоекологічної катастрофи сучасності – ядерної аварії на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС). Встановено 1994 р. на розі Чорнобильської вулиці з проспектом Перемоги. Розташований у парку серед галявини на невеликому пагорбі. Зорієнтований на проспект Перемоги. Автори – ск. В. Чепелик, арх. М. Кислий. Загальна висота – 8,5 м. Зведений коштом Київської міської державної адміністрації, Міністерства України у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, на внески ряду комерційних фірм.

Композиція пам’ятного знака багатопланова. З боку парку – півколо кам’яного муру (висота 0,5–1 м), у центрі якого вмонтовано бронзову таблицю з текстом-присвятою (Жертвам Чорнобильскої трагедії. 26.IV.1986) та викарбуваним бронзовими літерами на тлі рельєфного зображення знака радіаційної небезпеки (І мертвим, і живим та ненародженим). Центральну частину композиції (мідь, карбування) утворюють зображення символів “мирного атому” та журавлиного ключа. Образно-композиційною особливістю знака є чотири еліпсоїди електронних орбіт, позбавлених організованого руху навколо спільного сталого центру, кожна з яких має власний неконтрольований центр. Разом вони немов утворюють смертоносні обійми, в яких гинуть птахи. Їх усього п’ять. За езотеричною символікою, “5” – це число Діви Марії – Скорботної Матері, захисниці стражденних, і водночас символ втішення. Сенс пам’ятного знака покликаний нагадувати нащадкам про важкі наслідки споживацького ставлення людини до живої природи як до невичерпного джерела матеріальних ресурсів. Таке ставлення, породжене хибною ідеологією тоталітарного суспільства, неминуче руйнує хисткий зв’язок між науково-технічним прогресом та вірою в духовну цілісність Всесвіту, що оберігає традиційні культури від екологічних катастроф.

Образно-пластичний задум пам’ятного знака логічно розвивається в меморіальній алеї пам’яті, що фланкує його паралельно вул. Чорнобильській. На ній встановлено п’ять гранітних стел (відповідно до кількості журавлів) з іменами мешканців району, померлих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Титульна стела призматичного об’єму має на фасадному боці гравіровану присвяту. Нижче наведено список загиблих, який продовжується на встановлених послідовно чотирьох інших вертикальних стелах. На зворотному боці титульної стели вгорі – графічне зображення саркофагу четвертого енергоблоку ЧАЕС, до якого веде шлях зі свічками пам’яті обабіч. Ліворуч – обгоріла сосна, абрис якої нагадує хрест; нижче вигравірувано рядки з вірша Сергія Жигульского “Дерево-хрест” зі зображеними під ними двома трояндами:

Із могилою поруч і побіля ЧАЕС
Біля мертвої Прип’яті – дерево-Хрест.
Тих, що впали у квітні, мов у гарті війни,
Просить дерево пам’яті: “Пом’яни, пом’яни…”

Посилання


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва