Друга Світова війна

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку

Друга Світова війна (01.09.1939-1945, підготовлена і розв’язана головними агресивними державами — фашистською Німеччиною, фашистською Італією та мілітаристською Японією.

Друга Світова війна, як і перша, виникла внаслідок нерівномірності розвитку країн при імперіалізмі та стала результатом різкого загострення міжімперіалістичних протирічь, боротьби за ринки збуту, джерела сировини, сфери впливу і вкладання капіталів.

Війні передував період підготовки, в ході якого створилося два основних очаги напруги: в Європі - Німеччина, яка мала бажання позбутися негативних для неї наслідків попередньої війни, та на Далекому Сході - Японія, яка хотіла розширити свої зони впливу. Хоч власне Світова війна розпочалася пізніше, у підготовчий період до неї тривали війни та військові конфлікти - Японії проти Китаю (1931-1945), Італії проти Ефіопії (1935—1936), німецько-італійська інтервенція в Іспанії (1936—1939), які посилили позиції агресорів у світі. 1938 року Німеччина анексувала Австрію, Судетську область Чехословаччини, а 1939 року повністю окупувала Чехословаччину, Мемельську область Литви, Італія захопила Албанію, Японія - Манчжурію та східні райони Китаю.

Війна розпочалася 1 вересня 1939 року з нападу Німеччини на Польщу. В перший період війни країнами-агресорами були захоплені Польща (у її розподілі брав участь СРСР), Данія, Норвегія, Люксембург, Нідерланди, Бельгія, Франція, Югославія, Греція - у Європі, також військові дії продовжувалися в Китаї, у Північній та Східній Африці.

Другий період війни розпочинається з пападу Німеччини та її союзників (Італії, Угорщини, Румунії, Болгарії, Фінляндії) на СРСР і завершується зупиненням їхнього наступу у листопаді 1942 року. Після нападу Японії на Перл-Харбор, у війну вступили США.

Третій період - період «корінного перелому», коли країни Антигитлеровської коаліції - СРСР, США, Велика Британії та їхні союзники повністю розгорнули свій військовий потенціал, перехопили ініціативу і розпочали наступ на позиції агресорів.

Четвертий перід завершується повним розгромом Німеччини і її союзників у Європі, Близькому Сході та Африці, а в ході п’ятого періоду завершився розгром Японії. Дата капітуляції Японії 2 вересня 1945 року вважається офіційною датою завершення війни.

У зв’язку з великим обсягом текстового матеріалу щодо війни, він розбитий на частини, з якими можна ознайомитися в окремих статтях:


Джерела

  • Велика Радянська Енциклопедія