Десятинна церква

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
Реконструкція. 1982 р.

Перша кам`яна церква Київської Русі. Споруджена руськими і візантійськими майстрами 988996 на честь Різдва Богородиці за часів князювання Володимира Святославовича, який на збудування й утримання її виділив десяту частину князівських доходів — десятину (звідси і назва). Церква являла собою хрестово-купольний шестистовпний храм. На початку ХІ сторіччя під час великої пожежі вона була пошкоджена. Згодом її відбудували й оточили з трьох боків галереями. Десятинна церква була оздоблена мозаїкою, фресками, різьбленими мармуровими та шиферними плитами. Ікони, хрести й посуд привезені з Корсуня (Херсонесу) — район сучасного Севастополя 1007 року. Окрім головного престолу, церква мала ще два предільних: святого Володимира і святого Миколая. У Десятинній церкві було поховано Володимира Святославовича, його дружину — візантійську царівну Анну, сюди було перенесено з Вишгорода прах княгині Ольги.

1169 року Десятинну церкву розграбували війська Андрія Боголюбського, у 1203 — війська Рюрика. У 1240 році монголо-татарські орди хана Батия, захопивши Київ, зруйнували Десятинну церкву — останній оплот киян.

Тільки 1635 року митропилит Петро Могила в одному з вцілілих преділів заснував маленьку церкву у пам`ять про зруйновану святиню і поставив у ній одну з найстаріших ікон з образом святого Миколая, що її привіз з Корсуня князь Володимир. Пізніше Петро Могила знайшов у руїнах саркофаг князя Володимира і його дружини Анни. Череп князя поклали у церкві Преображення (Спаса) на Берестові, потім його перенесли до Успенської церкви Києво-Печерської Лаври. Кість і щелепу передали до Софійського собору. Все інше знову поховали. За заповітом Петро Могила залишав на відновлення Десятинної церкви тисячу золотих.

У 1758 церква була вже дуже стара і мала велику потребу у відбудові. Її було проведено за наглядом монахині Флорівського монастиря Нектарії Долгорукої. Знову знайшли і поховали саркофаги.

Відбудова 19 століття

Тільки 1828 року митрополит Євгеній Болховитінов доручив розчистити фундамент Десятинної церкви археологу К. А. Лохвицькому. Були знайдені шматочки мармуру, мозаїки, яшми. Розкоп залишили без охорони і його почали розкрадати. 2 серпня 1828 освятили початок будівництва нової церкви. За конкурсом (у якому також брав участь Андрій Меленський) будівництво нової церкви доручили петербургському архітектору В. П. Стасову. 13 років 11 місяців і 17 днів тривало будівництво, яке коштувало понад 100 тисяч рублів золотом. Іконостас склали з копій ікон іконостасу Казанського собору в Петербурзі, створених художником Боровіковським. 15 липня 1842 року нову Десятинну Успіння Богородиці Миколаївську церкву освятили митрополит Київський Філарет, архієпископ Житомирський Никанор і єпископ Смоленський Іосиф.

На початку 30-х років ХХ сторіччя Десятинна церква, як і багато інших пам`ятників культури і мистецтва дорадянського періоду було знищено радянською владою.

  Місцевість:  Бабин торжок.   Станції метрополітену:  Золоті Ворота.

Джерела