ДВФ житловий будинок

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва
Перейти до навігаціїПерейти до пошуку
Загальний вигляд

Житловий будинок ДВФ – житловий будинок для командного складу Дніпровської військової флотилії. Зведено в 1939 р. на розі вулиць Мельника та Макарівської, 76, за проектом архітектора Сергія Григор’єва.

Будинок має 5 поверхів, 5 секцій (одну по вул. Макарівській, одну на розі і три – по вул. Мельникова). Тут 48 квартир і дві крамниці обабіч рогу. На просторому подвір’ї одразу ж було висаджено фруктові дерева, кущі бузку, квіти, обладнано дитячий та спортивний майданчики.

Наріжне розташування ділянки, на якій збудовано будинок, спонукало влаштувати ризаліт парадних сходів на зрізаному розі будівлі. Крім того, ріг будинку позначено оригінальною восьмикутною цегляною вежечкою з восьмикутними вікнами на кожній грані. Вежечку перекрито пласким дахом зі стовпчиками на рогах. Зовні вона нагадує бойову рубку корабля і мала військове призначення – як спостережний пункт на випадок повітряного нападу.

Фасади нетиньковані, пофарбовані та декоровані з боку вулиці. Невеличкі парадні двері оздоблено невеличкими порталами з парою пласких пілястр зі спрощеними капітелями дорійського ордера під поличкою-дашком. Вище йде неглибока вертикальна ніша, завершена архівольтом та трикутним фронтоном. На рівні вікон аж четвертого поверху сидять маленькі капітелі корінфського ордера, якими закінчуються тонкі напівколони, база яких сидить на рівні балконів другого поверху. Цей унікальний декор повторюється й на розкріповках. Завершуються оздоби фасаду трикутними сандриками над вікнами п’ятого поверху. Втім, ця подрібненість до певної міри пожвавлює фасад будинку. Натомість дворові фасади позбавлені і декору, і балконів.

Джерела

  • Малаков Д. Архітектор Григор’єв. Київський спадок. К.: Кий, 2010 – С. 60-62