Гостинний будинок

Фасад гостинного будинку
Загальний план

Гостинний будинок – торгово-складське приміщення, що існувало у XVIII-XIX ст. на Подолі. Споруджений Іваном Григоровичем-Барським в 1760-х роках. Судячи з креслеників поч. XIX ст., що дійшли до нас, споруда представляла собою каре одноповерхових корпусів розміром 66×52 м, що оточували прямокутний двір. На південному сході у фронті корпусів існував розрив, який займала прямокутна одноповерхова будівля на високому цоколі (власне гостинний будинок). По сторонах від нього розташовувалися арочні проїзди. Приміщення корпусів, що служили для зберігання різних товарів, перекривали хрестові склепіння. Вони не мали вікон, двері виходили в двір. Зовнішні стіни складських приміщень гостинного двору були декоровані рустованими лопатками, мали цоколі і розвинені карнизи. Арочні проїзди обрамували архівольти із замковим каменем. Урочистіше виглядали фасади гостинного будинку. Вікна цокольного поверху, відокремленого від першого проміжним карнизом, обрамували наличники. До входів першого поверху вели широкі сходи: двомаршеві з вулиці й одномаршеві з боку двору. Стіни будівлі були декоровані рустованими лопатками в цокольному і пілястрами в другому поверхах. Вікна першого поверху мали пишніші обрамлення у вигляді розвинених наличників із замковим каменем і сандриками двох типів. Високі дахи із заломами були криті ґонтом.

Будівля гостинного будинку служила для прийому іменитих гостей. Вона не постраждала під час спустошливої пожежі на Подолі 1811 р., і в його стінах до 1838 р. розміщувався київський магістрат. Споруда знесена в 1870-х рр. і на його місці побудовано Подільське пожежне депо.

Джерела

  • Крощенко Л. М. Гражданские постройки архитектора Ивана Григоровича-Барского. // Строительство и архитектура. – 1981, №1 – с. 29-30


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва