Гоголю М. В. пам’ятник

Загальний вигляд

Пам’ятник Гоголю М. В. – монумент на честь російського письменника Миколи Гоголя. Встановлено в 1982 р. на Русанівській набережній на перетині з Русанівським бульваром, на його осі, звернений до Дніпра. Автори – ск. О. Скобликов, архітектори І. Іванов, К. Сидоров. Розміри: майданчик – 18,4 × 18,4 м, висота парапетів – 0,75 м, скульптури – 2,95 м, постаменту – 5,55 м; стилобат – 0,35 × 6,7 × 6,7 м.

Пам’ятник споруджено на спеціально влаштованому майданчику, відгородженому від проїжджої частини вулиці лабрадоритовими парапетами з чотирма металевими світильниками в кутах. Бронзову напівпостать встановлено на високому постаменті і стилобаті, які облицьовані лабрадоритом. Скульптор відтворив характерні риси зовнішності М. Гоголя. Письменник зображений зі схрещеними руками, з книжкою в правій руці, через ліву перекинуто довгий плащ, складки якого спадають і майже на третину перекривають грань постаменту. Фронтальна стовпоподібна композиція розрахована на огляд з двох боків, завдяки чому прочитується виразний гоголівський профіль. Масивність пірамідально скошеного постаменту зорово полегшена асиметричними вертикалями профілювання та гармонійним членуванням облицювальними плитами. На чоловому боці постаменту стилізований під факсиміле підпис М. Гоголя, виконаний накладними металевими літерами. На тильному – викарбувано анотаційний напис з датою спорудження та прізвищами авторів пам’ятника.

Розташування пам’ятника між двома багатоповерховими будинками, що фланкують початок Русанівського бульвару, вимагало застосування активних великомасштабних форм як в його пластиці, так і в архітектурі композиції, проте її трактування радше камерне, ніж монументальне.

Джерела

  • Гоголю Н. В. памятник
  • Бараневич Л. Пам'ятник видатному письменникові [Гоголю] // Прапор комунізму – 1982 – 14 серп.
  • Великому російському письменникові: [Пам'ятник М. В. Гоголю] // Пам'ятники України -1984. — № 2. – С 61.
  • М. В. Гоголю // Пам'ятники України. – 1983 – №1.- С. 61-62
  • Павлів Г. Квіти любові і поваги: У Киеві відкрито пам'ятник Миколі Гоголю //Вісті з України – 1982. - № 35, серп.
  • Памятник Гоголю // Лит газ – 1982. – 25 авг. Совет. культура. – 1982. – 17 авг.
  • Парийский Е. Великому русскому писателю [Н. В. Гоголю] // Правда Украины – 1982 – 14 авг.
  • Сидоренко В. На березі Дніпра: [Пам'ятник М. Гоголю] // Літ., Україна. – 1982 – 14 серп.
  • Цюпа Ю. Видатному письменникові [Пам'ятник М Гоголю] // Веч. Київ. – 1982 – 14 серп


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва