Георгій II Всеволодович

Георгій (Юрій) II Всеволодович - великий князь Володимирський, народився у 1187 або 1189 році. У 1208 або 1209 р. він вщент розбив біля річки Дроздни (ймовірно Тростни) рязанських князів, що спустошували підмосковні місця. Всеволод III(помер у 1212 р.) призначив собі спадкоємцем другого сина, Георгія (Юрія), а не старшого, Костянтина, за те, що останній не схотів взяти у спадок Володимир замість любимого ним Ростова. Між старшими братами розгорілася боротьба, у якій взяли участь і молодші брати. На сторону Костянтина став Мстислав Удалий. Георгій та його молодші брати зазнали 1216 року сильної поразки при Липицях. Здавши переможцям Володимир й уклавши з ними мир, він поїхав у даний йому Городець на Волзі. Наступного року Костянтин покликав його до себе, віддав йому Суздаль й, залишаючи Ростовську область у спадковому володінні своїм нащадкам, призначив Георгія своїм наступником на великокнязівському столі.

У 1219 р. Костянтин помер, і Георгій сіл у Володимирі. Піклуючись про безпеку північно-східних кордонів великого князівства, Георгій вдало воював з болгарами і 1221 р. заснував Нижній Новгород як форпост від іноземних навал. Того ж року він послав до новгородців, на їхнє прохання, сина Всеволода, потім братів своїх Ярослава і Святослава. До князів, що збирали військо проти татар, Георгій послав лише невеличкий допоміжний загін, який не встиг до часу битви на річці Калка і з дороги повернувся додому.

У 1224 г. Георгій погрожував війною новгородцям і дійшов до Торжку, але відступив, коли Новгород приняв у князі швагра Георгія, Михайла, князя Чернігівського. У 1228 р. Георгій з успіхом ходив на Мордву.

Наприкінці 1237 р. до Георгія прибули посли Батия з вимогою данини, потім рязанські князі звернулися до нього з проханням про допомогу проти татар. Допомоги рязанцям Георгій не дав. Спустошивши Рязанську землю, татари розбили біля Коломни володимирське військо під началом сина Георгія, Всеволода, взяли Москву, забрали у полон іншого сина Георгія, Володимира, й 7 лютого підійшли до столиці. Залишивши у Володимирі синів Всеволода і Мстислава, Георгій пішов з племінниками в Ярославську область. Там він розмістився на березі річки Сіті й почав збирати військо проти татар. Останні, спаливши та пограбувавши Володимир, пішли далі на північ. 4 березня 1238 р. відбувся нерівний бій, у якому Георгій загинув.


Особисті інструменти

Матеріал з WWW Енциклопедія Києва